16.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jiný pohled na setí řepky

Francouzská společnost SLY, jako specialista na technologie udržitelného zemědělství, se již dlouhou dobu zabývá také metodou zpracování půdy stip-till. Tento systém hospodaření je za více než dekádu, po kterou objevuje na našich polích, již dostatečně známý. Hlavními plodinami pro strip-till jsou široce řádkové kultury jako kukuřice, slunečnice nebo řepa. V posledních letech se stále více prosazuje při pěstování řepky a také obilnin.

Výhody využití tohoto systému hospodaření jsou zjevné. Praktickými benefity jsou hlavně úspora půdní vláhy, snížení nákladů na založení porostu, minimální potřebný čas pro přípravu a setí, a hlavně šetrné hospodaření s půdní strukturou a podpora přirozených procesů v půdě.

Z praktických zkušeností je ověřeno, že při přípravě a následném setí druhou jízdou se náklady na naftu pohybují někde kolem 10 l/ha a celkovém výkonu při obou jízdách 1,2 ha/h s osmiřádkovým strojem. V porovnání s běžným bezorebným zpracováním půdy zahrnujícím podmítku, předseťové zpracování a setí to znamená úsporu kolem 50 % nákladů na pohonné hmoty.

Další výhodou je spojení těchto dvou operací do jednoho přejezdu. Z agronomického pohledu je hluboká jarní příprava a současné setí kukuřice komplikovaným řešením. Velmi často je půda v nižších vrstvách velmi vlhká, někdy dokonce zmrzlá ještě ve dnech, kdy odpolední teploty sahají k 15 o–20 o Celsia. Nelze vytvořit kvalitní seťové lože pro osivo. V případě řepky je však půda v kondici umožňující současnou přípravu a setí bez obav o kvalitu seťového lůžka.

Foto 1 - Tažená souprava s připojeným přesným secím strojem s roztečí 50 cm

Běžným řešením tohoto technologického postupu je tažená souprava Stripcat s roztečí 45–50 cm s připojeným přesným secím strojem, kterým je řešen výsev do zpracovaného pásu. Se standardním neseným stroje nastaveným na 75 cm to však nebylo do současnosti možné.

Pro tuto sezónu přichází SLY s novinkou, která řeší tyto agrotechnické komplikace a umožňuje současný výsev řepky do zpracovaného pásu půdy formou jedno- nebo dvojřádku. Systém lze navíc připojit k jakékoli verzi Stripcatu a rozšířit jeho použití pro další plodiny. Technickým řešením u 75 cm verze může být připojení dvojdiskové botky ke Stripcatu a dávkování osiva buď z děleného čelního zásobníku nebo ze zásobníku pro malá osiva umístěného na stroji. Výsledný výsevek u 75 cm verze je poté v rozteči 53-22-53, kdy dvojřádek řepky s roztečí 22 je ohraničen 53 cm meziřadím. V případě jednodiskové botky probíhá výsev ve stejné rozteči, jakou má Stripcat. Vzhledem k možnosti individuálního nastavení roztečí lze Stripcat snadno upravit na potřebnou vzdálenost.  Toto agrotechnické řešení umožňuje snížit výsevky řepky, a přitom částečně zachovat plošný výsev.

Foto 2 - Nesený stroj s roztečí 75 cm a dvojdiskovým setím

Tato relativně jednoduchá technická úprava nejen rozšiřuje možnosti využití technologie strip-till do dalších plodin a tím vede k rychlejší návratnosti investice, ale také výrazně přispívá ke změně agrotechnických postupů šetrnějších k půdě, které jsou velkým tématem současnosti.*

Ing. Marcel Krumphanzl,
Cime, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down