Podzimní seminář RWA Czechia s. r. o. v Českém Krumlově, který proběhl v polovině listopadu, přinesl jihočeským pěstitelům informace o aktuálním vývoji na komoditním trhu. Účastníci se také seznámili se sortimentem kukuřice pro rok 2025 a nabídkou širokého spektra odrůd jarních a ozimých plodin, ale i exkluzivních přípravků na ochranu rostlin firmy RWA Czechia.
Ing. Walter Enders informoval přítomné o aktuálním vývoji na komoditním trhu. Společnost RWA Czechia je dceřinou společností rakouské RWA AG, která má zastoupení ve střední a jihovýchodní Evropě. Celkem se ve skupině RWA v roce 2024 podařilo zobchodovat 3,5 milionu tun obilnin, olejnin a krmiv a 850 tisíc tun hnojiv. Do šlechtění nových odrůd je zapojeno 70 šlechtitelů a plocha množitelských porostů dosáhla 35 tisíc hektarů. Ing. Enders účastníkům semináře vysvětlil, že cena komodit MATIF se mění každý den, například tuna pšenice dosahovala v den konání semináře 12. listopadu 216 eur. V ČR se letos podařilo vyprodukovat 7,8 milionu tun obilnin včetně kukuřice, loni to bylo 8,2 milionů tun.
Pět nových hybridů kukuřice
RWA Czechia v tuzemsku zastupuje sedmnáct hybridů kukuřice s FAO 190 až 360, v sortimentu jsou silážní, zrnové i univerzální hybridy. Pro další pěstitelskou sezónu přináší pět novinek – Faith, Boheminga, Vasari, Pilgrim a Orinoco. S novými hybridy kukuřice i stálicemi v sortimentu seznámil účastníky jihočeského semináře Ing. Pavel Felcman. Nejranější hybrid v nabídce Faith (FAO 190) vyniká rychlým startem na počátku vegetace. Rostliny mají silný kořenový systém a jsou odolné vůči chladu. Pěstitelé mohou tento hybrid zasít do strniště po žitu nebo tritikale, kdy je výsev o dva až tři týdny pozdější, tedy koncem května. „Díky ranosti však dožene ostatní hybridy a má solidní výnos,“ podotkl Ing. Felcman. Dvouliniový univerzální hybrid ES Yakari (FAO 220) patří k nejvýnosnějším ve velmi raném sortimentu. Uplatní se na zrno, siláž i do bioplynové stanice. Lze jej využít na setí po meziplodinách, žitu i tritikale. Zrnový hybrid Identity (FAO 230) dosahuje díky typu zrna koňský zub nízké sklizňové vlhkosti. Převážně silážní hybrid MAS 16B (FAO 240) patří v jižních Čechách k nejpěstovanějším. Umí se přizpůsobit stanovišti, má rychlý start na počátku vegetace a udržuje si stabilní výnos napříč ročníky. Podobně jako hybrid MAS 250F (FAO 250) dorůstá vysoké výšky a uplatní se na siláž pro skot a do bioplynové stanice. Proti MAS 16B se umí lépe vypořádat s chladovým stresem na počátku vegetace. Oba hybridy mají dobrou stravitelnost s vysokým obsahem škrobu. Lídrem mezi kukuřicemi je podle Ing. Felcmana hybrid Monster (FAO 260), který dorůstá více než třímetrové výšky, navíc má dlouhé dozrněné palice, což ho předurčuje k výrobě kvalitní siláže a pro bioplynové stanice. Podobně vysokých výnosů dosahuje Mastodon (FAO 270), který je vhodný do všech typů půd a poradí si s chladným jarem. Jeho výnosový potenciál dosahuje nad 50 t/ha. Nový hybrid Boheminga (FAO 260) s českou registrací v roce 2024 vyniká kombinací vysokého výnosu suché i zelené hmoty a špičkových parametrů stravitelnosti. Je proto vhodný na siláž pro vysokoprodukční dojnice i do bioplynové stanice. Nový zrnový hybrid Vasari (FAO 290) s typem zrna zub velmi dobře snáší sucho, daří se mu i v písčitých půdách na jižní Moravě. Pěstitelé ocení nejen výnos, ale i brzy připravené pole pro zasetí ozimých obilnin. Další novinka, univerzální hybrid Pilgrim (FAO 290) má nadstandardní počet řad v klasu se zdvojenou palicí. Uplatní se pro dělenou sklizeň a obzvlášť pro CCM – konzervaci vlhkého drceného zrna ve vacích. Pátá letošní novinka, univerzální a velmi výnosný hybrid Orinoco (FAO 360) se uplatní na zrno, siláž i do bioplynové stanice. Typem zrna je koňský zub.
Celý článek si můžete přečíst v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.
Úvodní foto: Účastníci semináře se vyzbrojili holínkami, opaskem a přilbou a vydali se na expedici do českokrumlovského grafitového dolu Foto archiv RWA Czechia