Jezdec na koni přicválal

Prvním vínem z letošní sklizně, kterým jsme si mohli přiťuknout, je Svatomartinské víno. Tradicí je ochutnat ve sklepě nové, již jiskrné víno jedenáctého listopadu, na svátek svatého Martina.

Zvyk se zachoval od doby vládnutí císaře Josefa II. Právě tento den čeleď opouštěla sjednanou službu a při sklence mladého vína hledala nového hospodáře.

Držitelem ochranné známky Svatomartinské je Vinařský fond ČR – oprávnění pro tuto značku získal v srpnu 2005. Všechna mladá vína jsou před uvedením na trh posuzována nezávislou komisí z řad vinařských odborníků a uznávaných degustátorů. Jestliže všechny parametry posuzovaného vína odpovídají požadované charakteristice, smí vinař využívat společnou známku Svatomartinské. Lahve jsou na etiketě opatřeny grafickou známkou Svatomartinské a jsou adjustována charakteristickou smršťovací záklopkou (kapslí), rovněž s označením Svatomartinské.

 Co lze prodávat pod značkou

Pod značkou Svatomartinské se mohou prodávat druhy a odrůdy vín:

  • bílé víno, odrůdy Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané (zelenkavě žlutá barva, svěží víno s příjemným charakterem primárního aroma ve vůni, vyvážený obsah kyselin a cukrů; možný mírný obsah CO2), s maximálním obsahem alkoholu 12,5 procenta;
  • růžové víno, odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké (svěží, ovocitý charakter, růžová nebo cibulová barva, umírněný obsah tříslovin, příjemná kyselina; mírný obsah CO2);
  • červené víno, odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké (příjemná rubínová či granátová barva, svěží ovocitá či květinová vůně, chuť hebká, sametová, vyrovnaná, nerušená ostrou kyselinou; možný mírný obsah CO2), s obsahem alkoholu nejvýše 13 procent.

Každý typ se může vyrábět z uvedených odrůd – buď jako samostatné odrůdy, nebo cuvée těchto odrůd. Tyto odrůdy byly vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají velmi brzy a nabízejí tak potřebnou vysokou kvalitu hroznů.

Výběr vín

Degustátoři letos vybrali 144 vín, která ponesou značku s jezdcem na koni. Šedesát čtyři svatomartinských vín je letos bílých, 26 růžových a 54 červených. Královskou odrůdou mezi nimi je Müller Thurgau zastoupený celkem třiapadesátkrát, čtyřicet dva svatomartinských vín bude odrůdy Svatovavřinecké. Na trh míří půl milionu lahví.

Svatomartinské víno si v minulých letech získalo velkou oblibu a i letos se můžeme těšit na mladá vína z nové úrody, která napoví, jak bude vypadat celý ročník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *