Jeden balíček s mnoha použitími

Společnost Syngenta v letošním roce oslavuje významné dvacetileté výročí od uvedení fungicidu Amistar. Při této slavnostní příležitosti přináší na trh pěstitelům nový balíček, který je charakteristický maximální flexibilitou a univerzálností do řady plodin – prověřený produkt Amistar Xtra spolu s praktickým partnerem, fungicidem Magnello.

Je to právě dvacet let od doby, kdy společnost Syngenta způsobila doslova převrat v dosavadním způsobu ochrany rostlin a uvedla azoxystrobin a rodinu fungicidů Amistar. Od té doby se tato technologie rozšířila po celém světě do řady plodin. Na našem trhu se ukotvila v podobě špičkového fungicidu Amistar Xtra, který je široce používán především do řepky a obilnin.

Fungicid Amistar Xtra je kombinace strobilurinového (azoxystrobin) a triazolového řešení (cyproconazole). Díky tomu zabezpečuje silnou a především dlouhodobou fungicidní účinnost. Zároveň působí velmi pozitivně na výnos i kvalitu produkce. Azoxystrobin zajistí, že porosty jsou po aplikaci dlouho zdravé a zelené (tzv. greening efekt). To prodlužuje fotosyntetickou aktivitu a příznivě působí na fyziologii rostlin. Výsledkem aplikace je potom nejen zdravý porost, ale především vysoký výnos a kvalita produkce. Jeho předností je použití v mnoha plodinách, kde největší význam mají obilniny a řepka.

Amistar Xtra v obilninách

V obilninách je možné využít Amistar Xtra v pšenici, ječmeni nebo ovsu v dávce 0,75–1 l/ha. Vyniká velmi širokým spektrem účinku a především dlouhodobostí. V pšenici ochrání porost proti septoriózám a rzím. V ječmeni se pak můžeme spolehnout na ochranu proti hnědé skvrnitosti, rzím, rynchosporiové skvrnitosti a padlí travnímu. Aplikační okno Amistaru Xtra je velmi široké a jeho použití lze variabilně ve fungicidních sledech kombinovat. Nejvhodnější je provést ošetření na začátku vývoje chorob. Přípravek prodlužuje fázi nalévání zrna, a tak dokáže zvýšit výnos i za nízkého infekčního tlaku chorob.

Využití Amistaru Xtra v řepce, slunečnici a máku

Velmi významné je použití v ochraně řepky v dávce 0,75–1 l/ha. Je zde vysoce účinný proti hlízence obecné, alternáriové skvrnitosti a plísni zelné. Stejně jako v obilninách přípravek pozitivně působí i na fyziologii rostlin a způsobuje tak navýšení výnosů i za nízkého ataku chorob. Termín aplikace je směrován do období květu (BBCH 61–80). Pro pěstitele slunečnice a máku je důležitá možnost použití i do těchto plodin. Ve slunečnici se Amistar Xtra používá v dávce 0,8 l/ ha, kde zajišťuje ochranu proti plísni šedé, červenohnědé skvrnitosti (Phomopsis helianthi) nebo alternáriové skvrnitosti. V máku se používá v dávce 1 l/ha, případně děleně dvakrát 0,5 l/ha. Aplikací si zajistíte ochranu proti plísni makové, hlízence obecné a navíc zvýšíte odolnost proti poléhání.

Balíček Amistar Xtra Magnello Pack

V novém balíčku je partnerem fungicid Magnello. Jde o kombinaci dvou azolových látek (difenoconazole a tebuconazole), které dokážou zajistit preventivní, ale i kurativní fungicidní ochranu. Použití Magnella je podobně univerzální a flexibilní jako v případě předchozího přípravku, protože je možné ho aplikovat do pšenice na ošetření klasu nebo na podzimní ochranu řepky. Magnello v pšenici je určeno předně pro poslední fungicidní ošetření za účelem zajistit maximální ochranu proti klasovým chorobám, především proti klasovým fuzariózám. Jedná se o skutečného specialistu v tomto segmentu. Pomáhá zajistit, aby výsledky práce během celé sezóny byly zúročeny maximálním výnosem, a to za jakýchkoli podmínek. Významná je i účinnost na černě, které především ve vlhkém období výrazně snižují výnos i kvalitu. Výsledky pokusů potvrdily výrazné navýšení výnosu po aplikaci Magnella oproti sólo aplikacím tebuconazolu. Magnello se používá v dávce 1 l/ha. Magnello má své významné uplatnění také v řepce, kde je určeno pro podzimní aplikace v dávce 0,8 l/ha. Používá se od vývojové fáze BBCH 14 (4. list vyvinutý) do konce podzimní vegetace. Při podzimní aplikaci zajistí ochranu proti fomové hnilobě a regulaci porostu pro správné přezimování. Magnello lze použít i na jaře od fáze BBCH 31 do BBCH 59, kde zajišťuje ochranu proti fomové hnilobě a sjednocení porostu. ❊

Ing. Eva Kabylová,

Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down