Rentabilita minoritních obilnin, kam se většinou řadí i další druhy nazývané pseudoobilniny, by mohla být vysoká. Minoritní obilniny, kam se řadí pšenice špalda, jednozrnka, dvouzrnka, proso, bér a čirok, ale i oves a žito, a pseudoobilniny jako amarant, pohanka a quinoa, jsou plodiny, které není problém v podmínkách České republiky pěstovat. Vzhledem k tomu, že u spotřebitelů narůstá poptávka po tradičních (oves, žito, pohanka, špalda), bezlepkových (proso, bér, čirok, amarant, pohanka a quinoa), českých a lokálních potravinách i po plodinách nutričně bohatých (pohanka, amarant, quinoa), měla by i osetá plocha těmito plodinami vzrůstat. V tržním světě spíše narůstá dovoz poptávaných surovin než jejich plochy na českých polích. Přitom je to škoda a jmenované druhy mají co nabídnout. Leckdy i více než jen potravinu.
Pšenice špalda, jednozrnka a dvouzrnka jsou v poslední době vyhledávanou surovinou pro domácí pečení chleba, sušenek a dalších. Jejich pěstování není nikterak odlišné od pěstování pšenice seté. U ovsa se za posledních 25 let zmenšila plocha pěstování o jednu třetinu, u žita dokonce o více než polovinu. Přitom obě plodiny jsou u nás tradiční a poptávka po české produkci obou plodin se zvyšuje.
Proso je plodina C4 takže velmi dobře hospodaří s vodou. Tato plodina je vhodná nejen pro potravinářskou výrobu jáhel, ale výborně se hodí i do krmných směsí pro drůbež. Je to teplomilná plodina s krátkou vegetační dobou, která může být vyseta i po časně sklizených plodinách. Osivo prosa je i povinnou součástí dotačního titulu jednoletých krmných biopásů.
Bér je podobně jako proso a čirok C4 plodina vhodná do sušších podmínek, kde v porovnání s ostatními plodinami, poskytuje velmi dobrý výnos píce. Spolu s čirokem jsou obě plodiny vhodné i jako zdroj biomasy pro bioplynové stanice. Nejdůležitější ale zůstává potravinové využití zrna, které je přirozeně bezlepkové. Obě plodiny jsou v současné době v České republice na vzestupu v pěstování díky novým odrůdám na trhu.
Pohanka je tradiční plodinou, která se využívá pro výrobu krup, které jsou přirozeně bezlepkové. Pohanka obsahuje rutin, který napomáhá zlepšovat pružnost cév a působí tak jako prevence proti mnoha takzvaným civilizačním chorobám. Pohanka je také významnou nektarodárnou plodinou. Stala se i povinnou součástí směsí osiva pro dotační titul jednoletých krmných biopásů a volitelnou plodinou pro víceleté nektarodárné biopásy. Je i dobrou meziplodinou.
Amarant je plodinou vhodnou jak na produkci zrna, které je plné bílkovin a přirozeně bezlepkové, tak i na produkci píce. Protože se také jedná o C4 rostlinu, velmi dobře si dovede poradit s přísušky.
Quinoa je novinkou pro české zemědělství. Původem jihoamerickou plodinu je ale možné pěstovat i v podmínkách ČR. Na evropském trhu existuje několik odrůd, které jsou vhodné i do našich podmínek. Její význam je ve vysokém obsahu bílkovin v zrnu, které se využívá hlavně jako surovina do salátů, jako příloha i jako mouka pro přípravu bezlepkových potravin.
Z výše uvedených charakteristik je zřejmé, že všechny vyjmenované plodiny mají velký potenciál a jsou vhodné i na česká pole ke zvýšení zastoupení české produkce pro výrobu potravin.*