22.10.2019 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je pěstování C4 rostlin v našich podmínkách perspektivní – ano, nebo ne?

Při mé práci výživářského poradce často řešíme s chovateli otázku efektivní výroby dostatečného množství kvalitních objemných krmiv v podmínkách nastupující klimatické změny a ekonomického tlaku na snižování výměry půdy určené k produkci krmiv. V návaznosti na úspěšnou produkci siláží ze zeleného žita je v některých regionech České republiky problematické pěstování kukuřice jako následné plodiny. Důvodem je nedostatek vláhy v období zakládání porostů a relativně vysoká potřeba vody v období intenzivního růstu kukuřice. V těchto podmínkách se jeví jako velmi efektivní pěstování vícesečných hybridů čiroku. Provádíme dvě až tři seče s ohledem na termín setí následné plodiny s odstupem 45 až 60 dnů mezi sečemi ve fázi před metáním na produkci bílkovinných siláží.

Čirok poskytuje výborný výnos, velmi dobře snáší období beze srážek, není poškozován divokými prasaty, dobře se sklízí běžnou pícninářskou technikou a je lehce silážovatelný. Po seči velmi rychle obrůstá, rychle zakrývá pozemek, snižuje odpar vody a brání růstu plevelů.

U béru se jeví jako velmi efektivní využití k produkci objemného krmiva při výsevu po sklizni luskoobilních směsek, případně včasně sklizených obilnin. Výživové a produkční parametry podrobíme laboratorní kontrole. Podle prvních zjištění jsou rozdíly mezi jednotlivými hybridy. Tyto informace pomáhají při volbě pro dané využití.

Ve svém volném čase se věnuji myslivosti, včelaření a zemědělskému hospodaření za účelem podpory biodiverzity. Čiroky a béry s úspěchem pěstuji na políčkách pro zvěř ke zlepšení krytových, klidových a potravních podmínek zejména pro drobnou zvěř v honitbě. Tyto plodiny nejsou náročné na výživu a dají se velmi efektivně pěstovat ve směsích s dalšími plodinami. Velmi dobře se tak hodí do samovýsevných směsí pro dlouhodobé pěstování bez nutnosti každoročního výsevu. Dobře snáší spásání zvěří a po spasení obrůstají, což například kukuřice nedokáže. Pro včely slouží, jako zdroj pylu po relativně dlouhé období. Po dozrání poskytují velké množství semen pro zvěř a semenožravé ptáky, a tím se zvyšuje potravní nabídka v zimním období. Po celou dobu vegetace slouží zvěři, jako zdroj potravy a svým rychlým nárustem hmoty poskytuje dostatečný kryt pro zvěř. Jejich potenciál využívám pro podporu biodiverzity zemědělské krajiny při tvorbě dočasných remízků.

Pěstování C4 plodin čiroku a béru považuji za velmi efektivní k zajištění produkce krmiv pro hospodářská zvířata. Dále k využití při tvorbě ekologických schémat, agroenvironmentálních opatření a podpoře biodiverzity v zemědělské krajině. Na významu získají zejména v podmínkách zvyšujících se teplot, nerovnoměrného rozložení srážek během roku a snížení množství srážek během vegetace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down