01.06.2020 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je libo francouzský hybrid řepky?

V portfoliu společnosti AGROFINAL vždy naleznete svého favorita. Neustále dochází k vývoji potřeb a požadavků na kvalitu a specifické vlastnosti osiv. Společnost Agrofinal již od roku 1997 pružně reaguje na přání klientů a od francouzských šlechtitelů EURALIS vybírá nejvhodnější odrůdy a hybridy do podmínek České republiky. V rámci pěstování řepky olejky nabízí hybridní a liniové odrůdy, Clearfield hybrid i hybrid s odolností vůči nádorovitosti kořenů. Další plodiny v nabídce společnosti Agrofinal pocházející ze šlechtění Euralis jsou kukuřice, sója, čirok a slunečnice.

Pěstování řepky olejky je na českých polích běžné již od druhé světové války, ovšem tenkrát byl, kvůli vysokému obsahu kyseliny erukové, olej používán pouze ke svícení a vlivem vysokého obsahu glukosinolátů byly pokrutiny takřka bezcenné. Koncem 20. století však došlo k vyšlechtění „00“ odrůd řepky – se sníženým obsahem glukosinolátů a kyseliny erukové. Od té doby je řepkový olej vhodný pro lidskou výživu a pokrutiny pro výživu hospodářských zvířat. Šlechtění řepky olejky se ovšem nezastavuje pouze u „stravitelné“ a „poživatelné“. Pokračuje ve zlepšování vlastností rostlin šlechtěním, ať z hlediska agronomického (např. zvýšená odolnost vůči tlaku specifických chorob, odolnost vůči suchu a mrazům), či potravinářského (např. zvýšený obsah oleje v semeni, či zvýšený obsah některých mastných kyselin). Řepkový olej dnes v některých kvalitativních parametrech překonává tradiční špičku – olej olivový

Moderní P3 šlechtění

Společnost Euralis využívá nové, moderní techniky genetického markerování, které umožňují zrychlený proces výběru rodičovských rostlin, aby jejich potomstvo splňovalo nároky tzv. P3 šlechtění. Tedy výkon (Performance), odolnost (Protection) a ziskovost (Profitability). Ověřování vlastností probíhá na 10 pokusných stanicích v šesti zemích Evropy. Díky tomu je možné využívat unikátních přírodních podmínek každé stanice pro rozvoj a ukotvení specifické vlastnosti a její přenos do jiného regionu. Například pro odolnost vůči klimatickým podmínkám je při šlechtění využívána přirozená kontinentalita podnebí.

Genetika, šlechtění

Se vzrůstajícími agrotechnickými omezeními je velmi možné, že zvýšený důraz na vlastnosti vysévaného materiálu: odolnost vůči chorobám a škůdcům, suchovzdornost, plasticita, nepukavost šešulí, tvorba biomasy, habitus rostliny, kompenzační schopnost a postavení šešulí, atd. bude hlavním faktorem agrotechniky a zásadně ovlivní parametry výběru pěstovaného hybridu či liniové odrůdy řepky, neboť povolených přípravků na ochranu rostlin ubývá. Je tedy zapotřebí volit materiály odolné geneticky a využívat jejich přirozené projevy. Přesnějším a rychlejším šlechtěním se nám tímto otevírá nová cesta hybridů P3 generace.

Plastický a výkonný ES Imperio

Prvním zástupcem P3 generace hybridů v portfoliu společnosti Agrofinal je hybrid ES Imperio. V České republice byl zaregistrovaný v roce 2018 po dvou letech excelentních výsledků v pokusech ÚKZÚZ. V pokusech SPZO se pro rok 2019 řadil do skupiny „středních odrůd“ s osevem 4196 ha a s celorepublikovým průměrem sklizně 3,19 t/ha (hodnocení SPZO). Hybrid ES Imperio se vyznačuje vysokou plasticitou. Jeho výnosy v teplé oblasti dosahují 120 % na průměr pokusů a v chladné oblasti 119 % (zdroj: SPZO, 2019). Vynikajících výnosů dosahuje nejen v pokusech, ale i v praxi. V pěstitelském roce 2018/2019 byl hodnocen podle SPZO jako hybrid s druhou nejvyšší tolerancí vůči verticiliovému vadnutí řepky.

ES Imperio je hybrid vhodný i pro pozdnější termíny výsevu. Rychlejší růst na podzim a zároveň pomalejší start na jaře jsou pro něj výbornou ochranou před vymrzáním. Z hlediska termínu sklizně jde o středně raný hybrid. Rostliny jsou středně vysoké, robustnější, s bohatým větvením a pevnými nepukavými šešulemi. ES Imperio je hybrid vhodný pro všechna stanoviště a typy půd. Zároveň mu však vyhovuje vysoká intenzita pěstování. Disponuje dvěma geny resistence proti fomovému černání – RLM 3 a RLM 7. Vhodný výsevek je 450 až 500 tis. semen na hektar.

Tolerance vůči nádorovitosti

Rozšiřujícím se problémem je půdní bakterie Plasmodiophora brassicae, patogen napadající kořenový systém brukvovitých. Zde nemáme účinnou možnost půdní dezinfekce, a proto je nutné volit odrůdy tolerantní vůči napadení. U tolerantních odrůd sice na kořenech probíhá primární infekce, ale nedochází k významnému ovlivnění výnosu. Obecně šlechtění k jedné specifické vlastnosti, jakou je tolerance patogena či herbicidu, s sebou obvykle přináší pokles výnosu oproti standardním vysokoprodukčním hybridům. V současné době se odrůdy tolerantní k Plasmodiophora brassicae již přibližují k výnosům běžných hybridů. Zejména v oblastech, kde byl výskyt tohoto půdního patogena prokázán.

ES Cramberio je odrůda tolerantní vůči nádorovitosti kořenů. Rychlejší podzimní vývoj umožnuje pozdnější výsev. Vyniká vyšší zimuvzdorností a vyšší odolností vůči dalším chorobám řepky olejky, jakou jsou sklerotiniová hniloba řepky (bílá hniloba), verticiliové vadnutí a cylindrosporióza.

ES Alicia v rámci biologické kontroly

Využívání vlastností odrůd, sloužících jako prevence, patří do komplexu opatření nazývaných biologická kontrola. ES Alicia je speciální a extrémně raná odrůda řepky. Její výrazná ranost je využívána pro biologickou kontrolu blýskáčka obecného, a to při setí ve směsi s hybridem, či jako obsev hlavní produkční plochy hybridu řepky. Díky časnějšímu výskytu blýskáčka na dříve kvetoucí ES Alicia lze optimalizovat termín postřiku před napadením hlavní plochy a může být ošetřena jenom část pozemku.

Vzrůstající nároky na kvalitu sklizeného merkantilu za stále obtížnějších podmínek pro pěstování s sebou přináší větší odpovědnost. Odpovědnost šlechtitelů za genotypovou kvalitu a zároveň odpovědnost agronomů za volbu vhodných materiálů pro své pěstební podmínky.

Společnost Agrofinal děkuje za vaši volbu.

Ing. Michaela Škeříková, Ph.D.

AGROFINAL spol. s r. o.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down