27.11.2019 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jasná královna mezi slunečnicemi

Pěstitelsky nepříznivý rok 2018 z pohledu nedostatku srážek ukázal, které hybridy slunečnice v naší republice jsou schopny tuto situaci nejlépe ustát. Z tohoto pohledu to vyhrála jednoznačně nejpěstovanější konvenční slunečnice v České republice, a to hybridní odrůda ES Biba a novinka v sortimentu slunečnic hybridní odrůda ES Rosalia. O něco příznivější pěstitelský rok 2019 ve vztahu k dešťovým srážkám dopadnul obdobně, čímž se projevily mimořádné kvality obou hybridů. Z konvenčních hybridů v roce 2019 podle SPZO vyhrála jednoznačně odrůda ES Rosalia a ES Biba byla druhá.

Společnost Agrofinal zastupuje již dvacet let francouzské osivářské družstvo Euralis Semences, a to konkrétně v osivu slunečnice, které dodává zemědělcům.

ES Biba

Mezi nejprodávanějšími konvenčními hybridy v České republice jednoznačně kraluje raný hybrid slunečnice ES Biba, který má špičkové výnosové výsledky na provozních plochách u zemědělců, výborný zdravotní stav a vynikající odolnost vůči suchu. Právě mimořádná odolnost vůči suchu a vynikající zdravotní stav tohoto hybridu přispívá nemalou měrou k tomu, že hybrid ES Biba vystupuje na stupně vítězů na provozních plochách našich zemědělců v posledních letech. V uplynulých pěstitelských sezónách 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 byla u zemědělců v ČR podle šetření SPZO absolutně nejpěstovanější raná hybridní odrůda ES Biba.

ES Biba byla registrována v ČR v roce 2008 a zaujala místo kontrolního hybridu v raném sortimentu v registračních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně. Na provozních plochách u našich zemědělců se řadí za poslední sledované roky mezi nejvýnosnější hybridy s nejvyšším výnosem nažek z jednoho hektaru sklizňové plochy. V České republice je pěstována od roku 2009 a dosud nebyla překonána žádným konkurenčním hybridem. Rajonizačně můžeme hybrid doporučit do kukuřičné a řepařské výrobní oblasti. Slunečnicové nažky mají vysoký obsah oleje.

ES Biba je raný dvouliniový hybrid do intenzivnějších podmínek, s výraznou odolností k suchu. Hybrid je nízkého vzrůstu a díky své ranosti není nutné porost před sklizní desikovat. ES Biba má nejnižší poléhavost porostu před sklizní ze všech hybridů v raném sortimentu a zároveň je nejzdravějším hybridem na poli z kolekce nejvýkonnějších materiálů raného sortimentu slunečnic. Hybrid je určen náročným pěstitelům, kteří vyžadují to nejlepší od svých dodavatelů osiv. Šlechtitelům se podařilo vyšlechtit skutečný unikát v kolekci slunečnicových hybridů. V pěstitelském roce 2020 bude osivo ES Biba nabízeno na základě poptávky od zemědělců i jako nemořené.

ES Rosalia

Společnost Agrofinal uvedla na trh v roce 2019 zcela nový hybrid slunečnice s názvem ES Rosalia.

ES Rosalia je dvouliniový hybrid s velmi dobrou odolností k houbovým chorobám, s velmi vysokým výnosem nažek a oleje a střední sklizňovou vlhkostí. ES Rosalia velmi dobře odolává suchu a je vhodná pro všechny typy půd. Byla registrována ve Francii v roce 2016. Rajonizačně můžeme hybrid doporučit především do celé kukuřičné výrobní oblasti a teplejší řepařské výrobní oblasti při vyšší intenzitě pěstování. Hybrid je středního vzrůstu s výbornou odolností vůči suchu. Šlechtitelům se podařilo vyšlechtit špičkový hybrid do suchých oblastí. ES Rosalia v roce 2019 byla absolutně nejvýnosnější odrůdou v ČR podle šetření SPZO. Vysoká výkonnost tohoto hybridu spolu s mimořádnou odolností na sucho předurčuje tento hybrid k velké pozornosti agronomů pro novou sezónu 2020.*

Ing. Jiří Kratochvíl

AGROFINAL spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down