Jeden z prvních jarních polních seminářů se již tradičně koná pod taktovkou odborníků z akciové společnosti Selgen v areálu Šlechtitelské stanice ve Stupicích. Zájem o informace o novinkách v sortimentu této firmy, ale také možnost prohlédnout si některé plodiny přímo na pokusných parcelkách přilákaly letos velký počet účastníků. Neméně zajímavý byl navazující odpolední seminář výzkumných institucí zabývající se rezistencí obilnin vůči chorobám.
Letošní polní seminář společnosti SELGEN, a. s., připadl na druhou polovinu dubna. V té době již dr. Ing. Pavel Horčička, ředitel šlechtění, mohl posoudit vývoj zimního a částečně jarního počasí v roce 2010. Jak upozornil, v oblasti Stupic byly leden, únor, březen i duben (do 21. 4.) podstatně chladnější v porovnání s dlouhodobým normálem a také srážky byly podnormální. Chladnější počasí podle dr. Horčičky podpoří vyšší stupeň odnožování u ozimů a také raně setých jařin. Lze tak očekávat vyšší hustotu porostu, a tím i nutnost aplikace morforegulátorů, dodal.
Pšenice, tradiční plodina sortimentu
Hlavní náplní příspěvku dr. Horčičky bylo seznámit posluchače s novými odrůdami ozimé pšenice. Nejprve se ale pozastavil nad tím, co vlastně znamená nová odrůda. Připomněl, že mezi první a druhou světovou válkou se odrůda pěstovala i třicet let. V současné době je však životnost odrůdy (mezi pěti až osmi lety) podstatně kratší než doba jejího vyšlechtění (přibližně patnáct let).
„Společnost Selgen nabízí tradičně široký sortiment odrůd ozimé pšenice. Za poslední tři roky jich na konto této firmy přibylo deset. Nejnovějším přírůstkem je velmi raná ozimá pšenice Elly (původ Asta*ST950/2*Acclaim), která byla zaregistrována v dubnu letošního roku. Jak upozornil dr. Horčička, vyšlechtěna byla na ŠS Stupice.
Jméno Elly v hebrejštině znamená bohyně. Bohyně polí, jak ji dr. Horčička s úsměvem nazval, se podle něj vyznačuje velmi vysokým výnosem (ÚKZÚZ byla stanovena jako výnosová kontrola), potravinářskou jakostí na rozhraní A/E a stabilní vysokou objemovou hmotností (v loňském roce na mladoboleslavsku jedna z mála pšenic, která dosáhla hektolitrové hmotnosti nad 780 g/l). V hodnocení jakostních ukazatelů (ÚKZÚZ 2007–2008) překonala s 824 g/l vysokoobjemovou kontrolu Samantu o 12 g/l, doplnil dr. Horčička.
K dalším přednostem odrůdy patří vysoký obsah N-látek, velká mrazuvzdornost, dobrá odolnost vůči rzi pšeničné a plevové, padlí travnímu a septoriím. Jak přednášející dodal, Elly je třetím rokem v registračních zkouškách také na Slovensku, kde potvrzuje vysokou pekařskou jakost.
Dr. Horčička připomněl dále odrůdy ozimé pšenice, se kterými se pěstitelé mohli seznámit v minulých letech – Secese (vysoký výnos zrna), Seladon (velmi vysoký výnosový potenciál, v dubnu 2010 zaregistrován také na Slovensku jako A pšenice), Sultan, Bohemia (vysoce pekařsky kvalitní, patří k nejrozšířenějším odrůdám), Silueta (registrována v Maďarsku) a Sakura.
Není odrůda jako odrůda
Základním předpokladem pro úspěšné pěstování plodin je znalost jejich nároků. S pěstebním doporučením pro odrůdy ozimé pšenice ze sortimentu společnosti Selgen seznámil posluchače Ing. Josef Čapek, CSc., vedoucí Šlechtitelské stanice Krukanice. Výsledky z agrotechnických pokusů prezentoval na deseti odrůdách – Bohemia, Raduza, Chrudimka, Penalta, Sultan, Sakura, Seladon, Secese, Silueta a Elly.
Upozornil, že jejich nároky na předplodinu se různí. Z výsledků pokusů vyplynulo, že mezi odrůdy, které se s horší předplodinou (obilninou) vyrovnávají lépe, patří například Seladon a Raduza, naopak špatnou předplodinu obtížně snášejí intenzivnější odrůdy potravinářského typu – Bohemia, Elly, ale i Sakura. Neznamená to však, že po obilnině dosahují tyto odrůdy extrémně nízkého výnosu. Ten se odvíjí od jejich výnosového potenciálu.
Z ozimých obilnin je pšenice nejméně citlivou plodinou na termín setí a je schopna poskytnout velmi dobrý výnos i při extrémně pozdních výsevech na rozdíl od velmi časných, před kterými Ing. Čapek varoval. V letošním ročníku extrémně časné výsevy vedly k tomu, že porosty přerůstaly, v průběhu podzimu byly přehuštěné a hrozilo jim větší napadení plísní sněžnou. Velmi časně seté porosty bývají také podle Ing. Čapka více napadány virózami.
S pozdějším termínem setí (v pokusech v první polovině listopadu) se lépe vyrovnávají odrůdy Bohemia, Raduza a Sultan, méně vhodné jsou Secese a Elly, ukázal Ing. Čapek na grafech.
Zatímco termín setí má v pěstební technologii ozimé pšenice nezastupitelné místo, za nadhodnocenou považuje přednášející otázku výsevku. V rozmezí tří až šesti milionů klíčivých semen (MKS) na hektar neměl totiž výsevek podstatný vliv na výnos, který bývá limitován až výsevkem jeden, jeden a půl MKS na hektar. Přesto však nalezneme u jednotlivých odrůd rozdíly. Bohemia, Sultan a Elly (málo reagující na výsevek) dosahují optimálních výnosů při výsevku tří až čtyř MKS na hektar (při vyšším může docházet k výnosové depresi). Na druhou stranu odrůdy Raduza, Chrudimka, Seladon, Silueta (středně reagující) preferují spíše vyšší výsevky v poloze mezi třemi až pěti MKS na hektar a Penalta, Sakura i Secese (více reagující) vyžadují výsevky mezi čtyřmi a pěti miliony klíčivých semen na hektar, shrnul Ing. Čapek.
Zastavil se také u aplikace morforegulátorů a fungicidů. Zatímco morforegulátory doporučil zařadit jako standardní ošetření pro všechny odrůdy, aplikace fungicidů je komplikovanější. Pěstitelé mohou uplatnit model jednorázového nebo opakovaného ošetření. V prvním případě se podle přednášejícího vyplatí počkat a fungicid aplikovat v období od konce sloupkování do kvetení (T2 nebo T3). V případě dvojího ošetření nejlépe vychází aplikace ve fázi na konci sloupkování a poté těsně před květem (T2 + T4). Trojí ošetření (T1 + T2 + T3) již nepřináší výnosový efekt.
Nové výnosné žito
Sortiment ozimých obilnin, které společnost Selgen nabízí, se rozrostl také o novou odrůdu ozimého žita s názvem Kapitan. Ta byla zaregistrována v Německu v roce 2008, majitelem a šlechtitelem je firma Dieckmann Seeds, SRN, společnost Selgen ji zastupuje na českém trhu. Bližší informace o nové odrůdě posluchačům podal Ing. Jan Šťastný, Ph.D., z pořádající společnosti.
Jak vysvětlil, jde o středně ranou odrůdu typu syntetické populace. V porovnání s populačními odrůdami dosahuje o 5 až 10 % vyšší výnosy (v porovnání s hybridními odrůdami je výnos zhruba o 5 % nižší). Dále se vyznačuje robustním pevným habitem, nízkými náklady na osivo (průměrné náklady na osivo odrůd populace je 1200 Kč/ha, hybridů 1600 Kč/ha a syntetické odrůdy Kapitan 1100 Kč/ha), velmi dobrou odnožovací schopností, odolností proti lámání stébla, padlí a rynchosporiu. Oproti hybridním odrůdám je adaptabilnější a odolnější.
Podle Ing. Šťastného je možné odrůdu Kapitan využít k potravinářským účelům (má velmi dobré pekařské vlastnosti), produkci biomasy i rekultivačním účelům (mohutný kořenový systém) a díky dobrému zdravotnímu stavu nalezne uplatnění také v ekologickém hospodaření.
Novinky v řepce a hrachu
Ing. Ivana Macháčková ze společnosti Selgen představila posluchačům liniovou odrůdu ozimé řepky Totem, která se nachází ve třetím roce registračních zkoušek. Vyzdvihla její vysoký výnos semen i oleje, dobrou odolnost k poléhání a houbovým chorobám. Díky těmto vlastnostem byla již registrována v roce 2009 ve Francii, a bude proto i v ČR obchodována na základě Evropského katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin.
Připomněla také známou ozimou řepku Benefit, která v sobě kombinuje vysoký výnos oleje a odolnost vůči poléhání. Na podzim nepřerůstá, a proto je vhodná pro časné a velmi časné výsevy. Přestože této odrůdě více svědčí teplejší oblasti, minulý rok dosáhla lepších výnosových výsledků v oblasti chladné, informovala Ing. Macháčková.
Ing. Roman Tyller ze ŠS Chlumec nad Cidlinou se ve své přednášce věnoval odrůdám hrachu. Upozornil, že odrůda Zekon není od roku 2010 zařazena v pokusech SDO a bude nahrazena odrůdou Atlas. Ta dosáhla v registračních zkouškách nejvyššího výnosu na průměr kontrol – 105,3 %. Podle Ing. Tyllera šlo o nejvýkonnější zkoušený genotyp se zeleným zrnem. Atlas je středně zrající bezlistá odrůda s větším zeleným semenem, vyšším obsahem N-látek, vysokou odolností ke komplexu kořenových a krčkových chorob a velmi dobrou odolností vůči poléhání, konstatoval přednášející.
Mezi další odrůdy hrachu, které společnost Selgen připravuje, patří žlutozrnná bezlistá odrůda Velvet a dvě žlutozrnné odrůdy listového typu – Natura a Protecta vhodné pro ekologické zemědělství (registrované v Rakousku, vyšlechtěné v ČR).
Klíčové informace:
Společnost Selgen, a. s., uspořádala ve druhé polovině dubna polní seminář ve Stupicích.
Hlavní náplní akce bylo seznámit posluchače s novinkami v sortimentu firmy.
V ozimé pšenici byla letos zaregistrována odrůda Elly, sortiment ozimého žita se rozrostl o zajímavou syntetickou odrůdu Kapitan.
Pěstitelé řepky se dočkají novinky Totem, který je ve třetím roce registračních zkoušek, obchodován bude na základě Evropského katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin.
Ověřenou odrůdu hrachu Zekon nahradí velmi výnosná odrůda Atlas.