Plocha pěstování jarního ječmene má v České republice klesající tendenci. Pěstitelé v České republice loni zaseli jednu z nejmenších ploch v historii, nedosahující ani 212 tisíc hektarů. Hektarové výnosy se ale pohybovaly na dobré úrovni a sklizené zrno mělo vesměs dobrou kvalitu. I když mezi jednotlivými ročníky pěstování bývají velké rozdíly ve výnosech i kvalitě, přesto z dlouhodobého hlediska patří sladovnický ječmen k perspektivním plodinám. Výkyvy by bylo možno omezit uplatňováním nových pěstitelských technologií.
Možnosti zvýšení výnosů a zlepšení kvality zrna jarního ječmene nastínili přednášející na konferencích Sladovnický ječmen 2023 – Promyšlenou agrotechnikou k vysoké rentabilitě sladovnického ječmene. Akce se uskutečnily ve Svobodných Dvorech na Královéhradecku, ve Vsisku u Olomouce a v Černé Hoře v okrese Blansko. Semináře pro zemědělskou praxi uspořádal Spolek pro ječmen a slad ve spolupráci s dalšími organizacemi, píše spolupracovnice redakce Ing. Jana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 4/2023.
Nejen o kvalitě sladovnického ječmene z poslední sklizně podal informace Ing. Vratislav Psota z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a. s. Podle jeho sdělení v ústavu z loňské sklizně vyhodnotili 241 vzorků jarního ječmene různých odrůd. Převládaly jarní odrůdy, které představovaly 87 % ze všech hodnocených. Zbytek tvořily ozimé sladovnické odrůdy. Z celkového množství tvořily odrůdy pro výrobu piva českého typu téměř polovinu. Kvalita hodnoceného zrna se pohybovala na dobré úrovni. Průměrná klíčivost dosáhla 98 % a obsah dusíkatých látek 11,3 % v širokém rozpětí od 8,5 % do 14,9 %. Podíl předního zrna v průměru dosáhl 92,2 % rovněž s většími výkyvy. Vlhkost ječného zrna se v průměru pohybovala kolem 11,8 %.
Dvě minulé sklizně ječmene v ČR se lišily. Loni ve výzkumném ústavu ve vzorcích ječmene v porovnání s předešlou sezónou zjistili větší podíl předního zrna, vyšší obsah dusíkatých látek a nižší vlhkost. Jak uvedl Ing. Psota, průměrný výnos jarního ječmene loni v ČR dosáhl 5,3 t/ha. Produkce se vyšplhala nad 1,12 milionu tun. Výsledky posledních let uvádí tabulka. Sklizeň proběhla velmi rychle, převážně za příznivých podmínek. To se odrazilo na nízké průměrné vlhkosti a malém výskytu porostlých zrn.*