Podle údajů ministerstva zemědělství USA (USDA) z 8. 11. 2019 činí produkce světa u ječmene zhruba 155,8 mil. tun. Asi ze 40 % se pěstuje v EU-28, která nemá ani 7 % světového lidstva. Dále následují Rusko přibližně s 13 %, Kanada či Ukrajina zhruba s 6,3 % či Austrálie s 5,4 %. Ovšem z pohledu produkce obilovin včetně kukuřice a rýže je ječmen jen málo významná obilnina. Na produkci obilovin světa se podílí pouze 5,9 %, v EU ale skoro 20 %, v ČR dokonce 22,6 %, hlavně díky jarnímu ječmeni s 14,2 % z odhadované loňské produkce obilí. Obilninám světa jasně vládne kukuřice, následovaná rýži a pšenicí, která je ale v Evropské unii, Evropě nebo České republice hlavní obilninou.
Prof. Ing. Jan Vašák, CSc., ze společnosti Agrada, s. r. o., informuje ve svém článku zveřejněném v časopise Úroda o vývoji pěstování ječmene i ve vztahu k ostatním zemím Evropy. Poznatky dává do souvislosti i s klimatickou změnou a nejnovějšími výzkumy.
Zamýšlí se také nad otázkou: „Jak dále v ječmenářství?“ Podle odborníka se pěstitelé musí především orientovat na kvalitu. Tedy na sladovnické odrůdy jarního ječmene s určením na české pivo. V této souvislosti podle něj nejsou vhodné ani odrůdy určené pro tzv. exportní slady, nebo dvouřadé ozimé formy. České pivovarnictví se pravděpodobně bude orientovat na vysokou kvalitu produkce. Tedy z několika vlivů na kvalitu piva i na dražší sladovnický ječmen pro tzv. České pivo. K jistotě dobrých výnosů – hodně záleží na dostatku vody, která je jistá už jen v zimě a v předjaří – zásadně přispějí v kvalitou nejistých oblastech výsevy jarních odrůd před zimou a v zimě, rámcově od poloviny října do poloviny února. Protože jsou jarní odrůdy citlivé na hnědou skvrnitost, musí se do pěstování přidat fungicid na konci odnožování, a herbicidně se vyrovnat s ozimými pleveli, uvádí dále autor článku.
V pěstitelské technologii by se pěstitelé podle něj měli orientovat na získání rostlin s hlavním klasem a dvěma plodnými odnožemi. Vedle vhodné předplodiny, termínu výsevu a výsevku patří pozornost také vyššímu N hnojení před setím, zčásti i do odnožování. Hovoří také o využívání listových hnojiv a stimulantů. Vždyť jarní ječmen setý na jaře s vegetační dobou 90 až 120 dnů, s velmi malým kořenovým systémem, je podle odborníka ideální pro listové aplikace. Je ale i extrémně citlivý na všechny nepřízně počasí a nesprávné pěstování.
„Na základě přesných pokusů můžeme nově doporučit praxi stimulant AG 070 pro moření osiva, i na listovou aplikaci. Stimulant má význam hlavně ve stresových letech s nízkými výnosy, například v roce 2018. V rekordních letech je srovnatelný s neošetřenou kontrolou, což platí pro rok 2016,“ dodává na závěr prof. Vašák.*
Více informací přináší lednové vydání časopisu Úroda (1/2020).