Řepka olejka patří mezi hospodářsky významné plodiny, jejichž odrůdy podléhají registraci, jež je nezbytnou podmínkou pro uvádění jejich osiv do oběhu. Řízení o registraci odrůdy probíhá podle zákona č. 219/2003 Sb. o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Plodiny jejichž odrůdy musí být registrovány jsou uvedeny v druhovém seznamu, který je dán samostatnou vyhláškou 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin, konstatuje v Úrodě č. 6/2025 Ing. Petr Zehnálek (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský).
Podmínky pro registraci
Pro registraci musí odrůda podle zákona splnit následující podmínky:
1. Odrůda musí být odlišná – za odlišnou se považuje, jestliže se zřetelně odlišuje projevem nejméně jednoho znaku od každé jiné odrůdy známé v Evropských společenstvích. Za odrůdu známou v Evropských společenstvích se považuje odrůda, která je v den zahájení řízení o registraci odrůdy:
a) zapsaná ve Státní odrůdové knize v České republice nebo obdobném seznamu členského státu nebo ve společném katalogu odrůd,
b) v České republice nebo v členském státě v řízení o zápis do úředního seznamu, nebo
c) uváděna do oběhu podle tohoto zákona.
2. Odrůda musí být uniformní – za uniformní se považuje, jestliže je dostatečně jednotná v projevu znaků, které se zahrnují do zkoušení odlišnosti, jakož i znaků používaných k popisu odrůdy, s výhradou odchylek, které lze oprávněně očekávat, v důsledku zvláštnosti jejího rozmnožování.
3. Odrůda musí být stálá – za stálou se považuje, jestliže v projevu znaků zahrnutých do zkoušení odlišnosti, jakož i ve znacích používaných k popisu odrůdy zůstává beze změny po opakovaném množení, nebo v případě zvláštního rozmnožovacího cyklu na konci každého takového cyklu.
4. Odrůda musí mít užitnou hodnotu – má ji tehdy představuje-li souhrnem svých vlastností ve srovnání s jinými registrovanými odrůdami alespoň v některé pěstitelské oblasti zřejmý přínos pro pěstování nebo pro její využití anebo pro produkty z ní odvozené. Vykazuje-li odrůda některé vynikající vlastnosti, může být od jednotlivých horších vlastností odhlédnuto.
5. Odrůda musí mít název vyhovující požadavkům zákona
6. Odrůda musí mít zajištěno udržovací šlechtění, popisuje autor.*
Úvodní foto: Velmi obtížně se vlivem mírných zim u odrůd vyhodnocuje odolnost proti vyzimování. Nejvýraznější vyzimování s meziodrůdovými rozdíly v bylo roce 2003 (ÚKZÚZ Hradec nad Svitavou) Foto Petr Zehnálek