14.08.2017 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak zabránit vyzimování řepky?

Možnost delšího období podzimního vývoje rostlin řepky má jednoznačně pozitivní vliv na výši výnosu. Je však potřeba u porostu zabránit předčasnému přechodu do prodlužovací fáze. K prodlužování vertikální osy rostliny by mělo docházet až zjara. V prodlužovací fázi totiž dochází k výraznému zvýšení příjmu vody do buněk a dalším změnám, které podstatně snižují schopnost řepky odolávat nízkým teplotám. Přezimovat by tak měly nevybíhající rostliny, se širokým kořenovým krčkem a bohatým kořenovým systémem, a nejlépe s co nejvyšším počtem listů.

V úžlabí každého listu se vyvíjí úžlabní pupen. Tyto pupeny představují větvící potenciál rostliny, a jsou proto i významným výnosotvorným prvkem. Jejich další vývoj – prorůstání – je stimulováno také jarním morforegulačním zásahem.

Podzimní ošetření řepky nespočívá pouze v morforegulaci, ale také v ochraně rostlin především před napadením chorobami v čele s Phoma lingam. Výsledky pokusů z certifikovaných pracovišť dokládají velmi vysoký ochranný efekt přípravku Magnello proti původci fomové hniloby, a to v registrované dávce 0,8 l/ha aplikované ve vývojové fázi šesti listů. V tříletém průměru šlo o více než 85% potlačení rozvoje choroby v porostech řep-
ky (graf ).

Kromě ochranné funkce před chorobami má přípravek Magnello silný morforegulační efekt v porostu řepky. Omezuje prodlužovací růst stonku, čímž na podzim podporuje vývoj optimální přízemní růžice listů. Kromě toho je pro ošetřené rostliny typický skuteč-
ně mohutný kořenový krček a vzrostný vrchol s velmi dobře založenými postranními pupeny.

Přípravek Magnello je dvousložkový systémově působící fungicid obsahující účinné látky difenokonazol a tebukonazol. Obě tyto látky patří do skupiny triazolů zastavující vývoj houbových patogenů inhibicí biosyntézy ergosterolu. V případě difenokonazolu jde o systémový fungicid s preventivními a kurativními účinky. Je absorbován listy a v rostlině se šíří akropetálně a translaminárně. Tebukonazol patří mezi systémové fungicidy s preventivními, kurativními a eradikativními účinky. Je absorbován vegetativními rostlinnými orgány a v rostlině se šíří akropetálně.

Doporučení k podzimní aplikaci přípravku Magnello

Při plánování podzimních ošetření řepky by žádný pěstitel neměl zapomenout na přípravek Magnello od společnosti Syngenta, který je navíc možné použít do tank-mix v kombinaci s graminicidy, například s Fusilade Forte nebo herbicidem Salsa či Galera podzim.

RNDr. Ondřej Skala,

Syngenta Czech s. r. o.

Foto: Silný a zdravý porost řepky odolává nízkým teplotám snadněji

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down