Vybrat vhodnou odrůdu na konkrétní pozemek je úloha složitější, než se na první pohled zdá. Mezi stovkami odrůd řepky registrovaných v ČR, resp. EU totiž neexistují dvě, které by měly všechny vlastnosti úplně stejné. To je koneckonců podstatou a cílem registračního procesu, který vyžaduje nejen dostatečný výkon odrůdy, ale též splnění tzv. DUS testů (odlišnost, uniformita, stálost).
O výběru odrůd řepky pro podzimní zásev pojednávají v článku v Úrodě č. 6/2017 doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin a České zemědělské univerzity v Praze, a Ing. Jiří Zeman ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Upozorňují, že i v případě, že známe všechny podstatné odrůdové vlastnosti a klimaticko-půdní charakteristiky svých pozemků, a mohli bychom si tak zvolit tu „správnou“ odrůdu, zdaleka nemáme vyhráno. Odrůdové vlastnosti jsou totiž sice determinovány specifickým genotypem, ale jejich projev ovlivňuje ročník.
Ročníková variabilita a z ní vyplývající zvláštnosti jsou přitom často natolik významné, že dokážou na jedné straně některé meziodrůdové rozdíly překrýt, a na straně druhé jiné mimořádně zvýraznit – viz rozdíly v přezimování v letech s tvrdší zimou.
V článku se tedy zabývají odlišnými podmínkami posledních ročníků, upozorňují na vhodné zdroje informací o odrůdách a doporučují vhodné odrůdy podle jejich vlastností.*