Ochraně skladovaných materiálů se věnoval seminář, který koncem minulého týdne proběhl ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Hovořilo se jak o legislativě, tak o praktických způsobech ošetření skladů či problémech s obalovými materiály.
Jak na úvod připomněla Ing. Jitka Götzová z odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství, počátkem příštího roku začne platit novela zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích. Dodala, že systém zajištění bezpečnosti potravin je funkční. U kontrol, které loni provedl SZPI, SVS i ÚKZÚZ, bylo objeveno jen nepatrné množství nedostatků. Čeští spotřebitelé podle ní víc preferují české potraviny a roste zájem o jejich bezpečnost a kvalitu. To podporují také informační weby ministerstva www.bezpecnostpotravin.cz a www.viscojis.cz. Ing. Götzová ale také upozornila, že dochází k rozvoji klamání spotřebitele a falšování potravin.
Problémům spojeným s pronikáním škůdců obaly se věnoval Mgr. Jan Hubert, Ph.D., z VÚRV. Uvedl, že škůdce pronikající do obalů lze v podstatě rozdělit na dvě skupiny - jedni se obalem prokousají, jiní proniknou netěsnostmi. Komoditu přitom mohou napadnout ve všech fázích výrobního a prodejního řetězce. V zásadě není problém vyrobil takové obaly, kterými škůdci neproniknou, ale ty pak bývají mnohdy draží než jejich obsah. Likvidaci hlodavců se věnoval Ing. Václav Stejskal, Ph.D., z VÚRV, který upozornil, že EU dělá kroky vedoucí k restrikcím antikoagulantů, především kvůli postižení necílových organismů. Také se v Evropě objevuje rezistence hlodavců k těmto látkám, ta se ale v ČR nesleduje. Hlodavci jsou přitom velkým přenašečem chorob, prostřednictvím trusu pak alergenů a plísní. Ing. Radek Aulický, Ph.D., (VÚRV) se ve svojí přednášce věnoval především možnostem, jak monitorovat škůdce ve skladech a zjistit, zda fumigace skladu proběhla efektivně a správně. Upozornil, že různá stadia škůdců jsou vůči ošetření různě citlivá.*
Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel časopisu Zemědělec.