19.12.2022 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na pěstování jetele

S informacemi o jeteli vystoupil na semináři Selgenu v Dašicích Ing. Tomáš Dvořák. Připomněl výhody pěstování, jako jsou obohacení půdy o organickou hmotu, zlepšení půdní struktury či fixace dusíku symbiotickou fixací. Jetel je také výbornou medonosnou plodina pro včely.

V našich podmínkách se pěstují dva druhy jetelů, jednoletý nachový a dvouletý luční, který může být buď v čistosevu nebo s krycí plodinou.

„Jetele jsou významnou semenářskou plodinou, velká část osiv produkovaná v České republice se vyváží pro pěstování na píci v Evropské unii,“ sdělil přednášející.

Pěstitelům doporučil následující odrůdy jetele nachového: Redheat, což je raná až středně raná odrůda s velmi dobrou odolnost ke kořenovým chorobám a padlí i poléhání.

Karmínově květoucí, léty prověřený, Kardinál vyniká velmi dobrou mrazuvzdorností.

Signal vykazuje rychlý jarní růst a zlepšenou odolnost kořenovým a krčkovým chorobám. Nabízí také ranější kvetení i semenářskou zralost v porovnání s odrůdou Kardinál.

V nabídce lučních jetelů najdeme například Bonus. Tato odrůda zajistí vysoký výnos v suché i zelené hmotě v prvním i druhém užitném roce a nabízí velmi dobrý zdravotní stav.

Odrůda Garant je vysoce odolná ke komplexu mykóz odumírání kořenů, spále a padlí a po seči rychle obrůstá.

Vysoký výnos v suché i zelené hmotě v prvním i druhém užitném roce zajistí podle slov přednášejícího Respect, který vykazuje i zlepšenou odolnost ke komplexu listových skvrnitostí.

Tyto tři odrůdy obsadily první tři příčky v prestižních švýcarských zkouškách firmy Agroscope a dostaly se tak na listinu švýcarských doporučených odrůd,“ uzavřel svoji prezentaci Ing. Dvořák.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down