Jak na obilné plevele na jaře?

Společnost ADAMA, která je nástupnickou společností bývalé Agrovity, přináší zajímavá řešení s dobrým poměrem užitku a ceny a širokou registrací. Pegas představuje osvědčený herbicid s mimořádně širokou registrací. Balíček Trimmer + Tomigan (dříve Legend) je pak řešení, které kromě úplného plevelohubného spektra nabízí i stále bezprecedentní šetrnost vůči kulturní plodině, což zejména oceňují pěstitelé sladovnického ječmene. Přidáním herbicidu Protugan 50 SC dosáhneme i kontroly nad chundelkou metlicí, pokud jsme proti ní již neošetřovali na podzim.

Pegas

Pegas je herbicid určený pro ochranu obilnin, kukuřice a porostů semenných trav. Přináší osvědčenou kombinaci účinných látek florasulam + 2,4 D. Rozsáhlé registrace herbicidu Pegas přináší výhodu možnosti použití ve všech druzích obilnin. Přípravek jistě ocení i pěstitelé trav na semeno, kterým rozšíří možnost výběru účinné plevelohubné strategie, i pěstitelé kukuřice, kteří hledají ekonomicky výhodné řešení oprav druhotného zaplevelení porostu nebo opravných zásahů po eventuálním neuspokojivém účinku preemergentní aplikace. V obilninách Pegas používáme postemergentně v širokém aplikačním oknu od 3. listu obilniny až do objevení se druhého kolénka. V kukuřici od 2. po 4. listu plodiny. Optimální teplota při plevelohubném zásahu by měla být mezi 7–25 °C. Dávku vody volíme  mezi 150–300 l. Přidáním smáčedla nové generace Rollwet v dávce 0,1 l/ha se účinnost zásahu zvýší a umožní zároveň lepší pokrytí cílových plevelů i při použití nižších dávek vody. Přípravek lze používat i v tank-mix kombinaci s hnojivem DAM 390. Pegas úspěšně hubí heřmánkovité plevele (heřmánkovec přímořský, heřmánek pravý, rmeny, heřmánek terčovitý), svízel přítulu, brukvovité plevele (kokoška pastuší tobolka, penízek rolní, hořčice rolní, ředkev ohnice, výdrol ozimé řepky), ptačinec žabinec, výdrol slunečnice roční, mák vlčí, laskavce, pcháč oset, chrpu modrák, pohanku svlačcovitou, rdesno blešník, úhorník mnohodílný, merlíky, ostrožku polní a další. Pegas dobře kontroluje i violky, pokud jsou však v době aplikace ve fázi přízemní listové růžice. Pozdější stadia již nejsou potlačována dostatečně. Přípravek nehubí trávovité plevele, rozrazily a zemědým lékařský.

Balíček Trimmer + Tomigan

Elegantní možností, jak na jaře hubit celé spektrum dvouděložných plevelů v obilninách, a to s vynikající selektivitou vůči kulturní plodině, je balíček herbicidů Trimmer + Tomigan (dříve Legend). Balíček obsahuje: Trimmer 1 kg + Tomigan 20 l. Je inspirován legendární kombinací účinných látek tribenuron + fluroxypyr. Přinášejí dlouhodobou a úplnou kontrolu rozsáhlého spektra dvouděložných plevelů, které se vyskytují v obilninách na jaře, a to včetně přerostlé svízele. Navíc balíček přidává vynikající cenu aplikace začínající u jarního ječmene již kolem 380 Kč/ha. Plochy ošetřené kombinací Trimmer + Tomigan každoročně rostou. I v letošním roce budou oba přípravky nabízeny ve společném balení. Jeden karton obsahuje 4 x 5 l přípravku Tomigan a 1 kg (10 x 100 g) přípravku Trimmer.

Protugan 50 SC

Objevila se vám na jaře na polích chundelka metlice? Nebo jste nestihli proti ní zasáhnout již na podzim? Nevadí. Je tu řešení Protugan 50 SC. Lze jej rovněž vhodně kombinovat buď s přípravkem Pegas (nejčastěji 1,5–2 l + Pegas 0,6 l), nebo s balíčkem Trimmer + Tomigan (nejčastěji 1,5–2 l Protugan + Trimmer 15–20 g + Tomigan 0,3–0,4 l/ ha ). Přesné dávkování se řídí velikostí plevelů a intenzitou zaplevelení. Herbicidy Pegas, Protugan i balíček Trimmer + Tomigan představují chytrou volbu, jak na jaře ekonomicky potlačit dvouděložné plevele a dosáhnout čistých, bezplevelných porostů obilnin.*

Užitečná řešení. Adama je společnost nabízející spolehlivá řešení osvědčenými přípravky na ochranu rostlin. Jsou určena pro pěstitele, kteří požadují kvalitu a přitom dobrou cenu. Jednoduše porosteme spolu.

Ing. Jiří Vašek, Adama CZ s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down