V Hrubčicích na polním dnu čekalo účastníky deštivé počasí. Naštěstí deštníky a spousta zajímavých informací o odrůdách ozimé pšenice a jarního ječmene uplakaný den zachránily. A vše proběhlo, jak se na polním dnu patří. Přítomní se dozvěděli, jak diagnostikovat první známky napadení ozimé pšenice fuzariózami a nechyběla ani diskuse o jarních ječmenech vhodných pro výrobu Českého piva.
„Ozimou pšenici jsme letos zaseli 25. září 2008, od té doby nezapršelo a voda, která přišla v průběhu dubna, byla pouze na 20 % standardního průměrného úhrnů srážek v tomto období,“ sdělil Ing. Tomáš Nováček, hlavní šlechtitel pšenice firmy Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o.
V květnu byly sice srážky dosahovaly 80 % normálu, ale následovalo osm týdnů bez vláhy. Díky nedostatečným srážkám se vyskytly nespecifické skvrnitosti, způsobené suchem a špatnou distribucí mikroprvků.
Nejranější a nejvýnosnější
Česká odrůda ozimé pšenice Nikol patří do velmi raného sortimentu. Podle Ing. Nováčka je o dva dny ranější než odrůda Apache. Jedná se o vůbec nejranější odrůdu, kterou lze v sortimentu společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., nalézt. Jak dále sdělil, tato odrůda je registrována jako potravinářská s pekařskou jakostí B. Je vhodná i do sušších oblastí a také pro krmné účely. Vysoký výnos dává v kukuřičné, obilnářské a bramborářské oblasti, mírně nadprůměrný výnos v řepařské oblasti. Odrůda Nikol se vyznačuje jemnějším stéblem a těžším klasem, proto zástupce firmy Nickerson doporučil použít ke zpevnění stébla a pro srovnání odnoží na počátku sloupkování vyšší dávku morforegulátoru.
V dubnu 2008 byla v České republice registrována odrůda ozimé pšenice Orlando pocházející z dánského šlechtění. Vyznačuje se potravinářskou kvalitou B a vysokou objemovou hmotností. „Odrůda Orlando byla v průběhu zkoušení nejvýnosnější a zůstává taková i nadále,“ informoval Ing. Nováček. Doplnil však, že i přes dobrý zdravotní stav je dobré kontrolovat choroby pat stébel. Dále připomněl, že pokud Orlando dostane řádnou dávku dusíku a dobré půdní a vláhové podmínky, může se z kvality B dostat až na „áčkovou“. Odrůdu lze využít také do základních zámelových směsí, které se následně vylepší na požadovanou kvalitu. Zdravotní stav je vynikající, lze pěstovat po obilnině i po kukuřici.
Novinkou v letošním roce je odrůda Preciosa, která se může pochlubit stabilní potravinářskou kvalitou A. Mezi její přednosti patří vysoký výnos zrna a velmi vysoká objemová hmotnost v průměru 809 g/l. Výhodou je i její vysoká odolnost vůči fuzáriím a možnost pěstování po obilnině. Ing. Nováček však nedoporučil její pozdější výsev.
Odrůda Magister, také registrovaná v České republice v roce 2009, se vyznačuje potravinářskou jakostí E a nejvyšší objemovou hmotností 821 g/l v sortimentu registrovaných odrůd. Má velmi dobrý zdravotní stav a vysokou zimovzdornost. Lze ji sít po obilnině a kukuřici. Zástupce firmy Nickerson vyzdvihl, že ozimá pšenice v této kvalitě byla na českém trhu nedostatková, k dispozici je pouze Akteur a Ludwig.
„U odrůd Orlanado, Precioza a Magister si necháváme dělat u firmy OSEVA, a. s., vlastní přezkušování pro mlýny společnosti Penam. Vybrali jsme čtrnáct odrůd pšenice kvality A, E a B, kterou jsme označily – Penam doporučuje. Tyto odrůdy by měly tvořit skupinu, ze které se budou rajonizovat odrůdy vyhovující mlynářským požadavkům,“ uvedl Ing. Václav Staněk z akciové společnosti Oseva, Bzenec.
Nenechají na sebe dlouho čekat
Nickerson připravuje také novinky, které jsou zatím ve zkoušení, ale jejich význam zasluhuje už teď značnou pozornost. „Zemědělci si často stěžovali, že vzhledem k častému přemnožení škodné zvěře by uvítali způsob, jak zamezit neustálému poškozování porostů,“ zdůraznil Ing. Nováček. Nickerson má v současné době ve zkoušení odrůdu osinaté pšenice vedenou pod názvem Jindra, která by mohla pomoct při řešení problémů se zvěří. Svou raností je srovnatelná s odrůdou Nikol. „Po dvou letech máme výsledky kvality A, rozhodující bude však poslední třetí rok zkoušení, který určí, s jakou kvalitou bude nakonec odrůda Jindra zaregistrována,“ uvedl.
Altigo disponuje vysokou HTZ. Výhodou je dobré třídění a s tím související snadnost čistění. Odrůda se vyznačuje vysokým výnosem předního zrna. Co se týká kvality, je ve druhém roce zkoušení, takže je zatím předčasné dělat závěry.
V Německu registrovaná přesívková jarní pšenice s názvem Epos u nás sice není registrovaná, Firma Nickerson ji však nabízí, protože v České republice se podobný materiál zatím nevyskytuje. Odrůda má potravinářskou kvalitu E a vysoký výnos zrna. Ing. Nováček doporučil zasít co možná nejpozději – koncem října nebo začátkem listopadu – a upozornil, že tento typ pšenice netrpí žádnými zásadními zdravotními problémy. „Ne všichni máme ideální podmínky pro pěstování obilí. Tento materiál je vhodný zejména proto, že pokud se na jaře dostatečně brzo zaseje, může být rozdíl v metání proti na podzim zasetému Eposu podle údajů šlechtitele sedm až dvanáct dnů ve prospěch podzimního zásevu.
Surovina pro zlatý mok
Před časem bylo schváleno zeměpisné označení a označení původu – České pivo – tento název vystihuje staletou pivovarnickou tradici. K výrobě Českého piva jsou bezesporu potřebné i kvalitní pivovarnické suroviny, mezi které patří i sladovnický ječmen.
Typická odrůda jarního ječmene pro výrobu Českého piva Bojos je nosnou odrůdou Plzeňského Prazdroje. Vyznačuje se střední odolností vůči poléhání a středně velkým zrnem. Ing. Petr Svačina, hlavní šlechtitel ječmene v ŠS Plant Select, Hrubčice upozornil, že před metáním je vhodné provést fungicidní ošetření.
Polopozdní odrůda jarního ječmene Malz dobře odnožuje. Je preferovaná sladovnami a pivovary. Zástupce firmy Nickerson doporučil ošetřit ji morforegulátorem. Jde o jednu z nejuniverzálnějších odrůd vhodnou jak pro České pivo, tak i pro exportní účely. „Musí se umět pěstovat, aby mohla dávat výborné výsledky,“ konstatoval Ing. Svačina.
Česká odrůda Radegast je vhodná pro výrobu Českého piva. Je odolná proti padlí travnímu, ale citlivější na rez ječnou, proto potřebuje preventivní ošetření.
Odrůda Blaník prokázala v registračních zkouškách ÚKZÚZ 2004 – 2006 a ve zkouškách pro doporučování odrůd ÚKZÚZ 2007 nejvyšší výnos předního zrna. Je svou sladovnickou kvalitou vhodná pro České pivo.
Vysokou HTZ disponuje odrůda jarního ječmene Kangoo. Tato polopozdní odrůda je dobře odolná vůči poléhání. „Je preferovanou odrůdou společností Soufflet a Heineken, kde prošla úspěšně provozním zkoušením,“ doplnil na závěr Ing. Svačina.