01.07.2024 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I v drsnějších podmínkách se daří řepce

Řepka olejka je nejvýznamnější olejninou nejen v České republice, ale i v zemích Evropské unie. Do budoucna by se výměra této olejniny u nás i v EU mohla snížit na úkor rozrůstajících se plantáží palmy olejné v Indonésii a Malajsii. Řepka není schopna svými výnosy palmě konkurovat.

Zatímco z jednoho hektaru řepky se vyprodukuje asi jedna a půl tuny oleje, u palmy olejné téměř trojnásobné množství. U řepky tak vyvstává potřeba podstatně zvýšit výnosy, aby v konkurenci s palmou co nejlépe obstála. Jak se ukazuje v přesných maloparcelkových pokusech, řepka má výnosový potenciál kolem osmi tun na hektar.
Různé možnosti pro zvýšení ověřuje v maloparcelkových i poloprovozních pokusech Ing. David Bečka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. S mnoha výsledky seznamuje zemědělskou veřejnost na polních dnech. Jeden z nich se uskutečnil v Petrovicích na Benešovsku na půdě zemědělského podniku KLAS, a. s., se sídlem v Záhoří. Píše o tom Ing. Hana Honsová, Ph.D., v článku v Úrodě č. 6/2024.

Přizpůsobují se klimatu

Zemědělský podnik KLAS založený v roce 1992 v současnosti hospodaří na necelých devíti stovkách hektarů zemědělské půdy. Přibližně 650 hektarů zaujímá orná půda a 130 hektarů trvalé travní porosty, připomíná autorka.
Jedná se o klasický zemědělský podnik s rostlinnou i živočišnou výrobou. V rostlinné výrobě se zaměřují především na pěstování obilnin, řepky a silážní kukuřice. Osevní postup je ale mnohem pestřejší. S dodržením zásad povinného ozelenění nemají díky živočišné výrobě problémy.
Zemědělský podnik hospodaří v drsné oblasti České Sibiře. Přírodním podmínkám a lehkým písčitým a kamenitým půdám přizpůsobují agrotechniku a strukturu pěstovaných plodin. Nadmořská výška pozemků se pohybuje kolem 550 metrů.
V podniku dobře pečují o půdu. Snaží se snižovat půdní kyselost. Každoročně povápní značnou část výměry, kolem 250 hektarů. Do půdy navracejí organickou hmotu. Díky živočišné výrobě mají dostatek hnoje na pohnojení polí, každý rok ho aplikují asi na 120 hektarů, konstatuje autorka.*

Úvodní foto: I přes insekticidní ošetření bylo možno nalézt larvy škůdců Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down