Povětrnostní podmínky v roce 2017 příliš jarnímu ječmeni nesvědčily. Především sucho v květnu a červnu zapříčinilo pokles konečných výnosů. I přesto není kvalita sladovnického ječmene špatná. Parametrem, který nejčastěji vyřazoval některé dodávané partie, byl obsah dusíkatých látek. Při zakládání letošních porostů je třeba věnovat větší pozornost přípravě půdy, protože některé pozemky mohou být poškozeny podzimní sklizní, která probíhala v nevhodných vláhových podmínkách.
V Liblicích v okresu Mělník se konal poslední podzimní seminář, který v loňském roce uspořádala akciová společnost SOUFFLET AGRO. Jednotlivé přednášky se zaměřily na novinky v agrotechnických opatřeních spojených s pěstováním hlavních plodin. V jejich výčtu nechyběl ani jarní ječmen určený k výrobě sladu.
Jak zaznělo na semináři jarní ječmen, především ten který se uplatní při výrobě sladu, bude i v následujícím období pro české zemědělce ekonomicky velmi zajímavý. Sladovny SOUFFLET budou v letošním roce vykupovat celkem devět odrůd jarního ječmene a doplní je dvě odrůdy ječmene ozimého. Konkrétně se jedná o tradiční odrůdy. Přibližně dvanáct procent z celkové produkce sladoven SOUFFLET bude vyrobeno z odrůdy Malz, podobné množství (11 %) pak z odrůdy Bojos a pro asi šest procent produkce bude nakoupena odrůda Laudis. Největší podíl má ale polopozdní odrůda Sunshine (17 %). Druhý největší podíl v nákupech v roce 2018 budou mít hned dvě odrůdy ,konkrétně raná až středně raná odrůda Pionier a polopozdní odrůda KWS Irina (obě 15 %). Sladovny SOUFFLET budou mít v tomto roce zájem také o odrůdu Sebastian (8 %), středně ranou odrůdu KWS Amadora (6 %) a Overture (2 %). Výčet zpracovávaných odrůd doplňují dvě odrůdy ozimého ječmene KWS Ariane s 5% podílem a SY Tepee (4 %).
Jak připomněl Ing. Jiří Šilha ze společnosti SOUFFLET AGRO, zemědělci by měli věnovat zvýšenou pozornost systému zpracování půdy a zakládání porostů, které obvlivňují budoucí podmínky pro tvorbu výnosu, kvality zrna i využití jednotlivých vstupů. „Správná příprava pozemku je důležitá v souvislosti s uplynulým podzimem. Velké množství dešťových srážek značně komplikovalo sklizeň pozdních plodin, jako jsou kukuřice na zrno nebo cukrovka. Často tak došlo k velkému utužení půdy a to by pro jarní ječmen, který je často po těchto plodinách zařazován, mohlo dělat problémy,“ varoval Ing. Šilha. Vedle struktury půdy je také důležitá dostupnost výživy pro rostliny. Ječmen jarní si začíná osvojovat živiny hned od začátku svého vývoje a krátká vegetační doba nedává příliš prostor pro nápravu případných nedostatků.
Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.