Hybridy na kukuřičném festivalu

Letošní počasí, na konec srpna nevšedně chladné a větrné, nebylo pro jeden z tradičních kukuřičných festivalů ideální. Navzdory tomu se na pozemky zemědělského podniku Rostěnice, a. s., sjelo hodně zemědělců, kterým ani silný mrazivý vítr z tváří nesebral úsměv. Mohli si tam prohlédnout asi dvacet hybridů starších i nově registrovaných.

Společnost Limagrain Česká republika, s. r. o., pořádá festivaly kukuřice od roku 1998, většinou na několika místech republiky. V Rostěnicích, jež leží v okrese Vyškov, se akce konala letos poprvé.

Blíže jižní Moravě
„Chceme být blíže jižní Moravě, abychom mohli oslovit nový okruh zákazníků,“ vysvětlil ředitel společnosti Ing. Rostislav Hrubý. Se zemědělským podnikem Rostěnice, a. s., přitom Limagrain spolupracuje už od roku 1997. Kukuřici tam pěstují na výměře přesahující tisíc hektarů, a jak předpokládá ředitel Ing. Vítězslav Navrátil, brzy by se měla plocha zvýšit a prorazit hranici patnácti set hektarů. „Kukuřice je dnes totiž jedna z mála plodin, která bez dotací zajistí nulovou rentabilitu. A tu, bohužel, musíme v dnešní době považovat za pozitivní,“ poznamenal. Celková výměra podniku však činí téměř devět tisíc hektarů. Kromě kukuřice pěstují ještě cukrovku, ječmen, mák, sóju a pšenici.

Průřez sortimentem hybridů
Návštěvníci kukuřičného festivalu měli možnost prohlédnout si kolem dvaceti hybridů, mezi kterými byly jak ty starší a osvědčené, tak ty nově registrované. Průvodci polními pokusy se snažili upozornit na nejvýznamnější a nejúspěšnější hybridy.
Jak poznamenala Ing. Markéta Kollarová, nejlepší a nejprodávanější odrůdou je LG 32.32 s hodnotou FAO 240. „Je to nejvšestrannější univerzální raný hybrid s výborným výnosovým potenciálem, vysokou energetickou hodnotou sklizené silážní hmoty a vyšším obsahem škrobu. Je také výrazně tolerantní vůči stanovištním podmínkám, přičemž vyniká zejména svou suchovzdorností,“ uvedla. Významnými odrůdami jsou podle ní také LG 32.15 – nejrychleji dozrávající zrnová odrůda, a velmi raný kombinovaný hybrid LG 32.25, jež se díky svým vynikajícím výnosovým i nutričním vlastnostem dodává pod značkou LG Nutrition animale.

Čtyři novinky
V prezentaci hybridů byly zahrnuty i čtyři letošní novinky. První z nich LG 34.09 je výborný na zrno a hodí se do všech výrobních oblastí. LG 33.55 s kombinovaným využitím se vyznačuje velmi dobrou suchovzdorností. Pod značkou LG Nutrition animale se prodává také nový hybrid LG 32.52. Poslední novinkou je hybrid Alvito, jež je vhodný pro nejranější sklizeň zrna, ale dává rovněž vysoký výnos silážní hmoty.
Jak se dále zmínila Ing. Kollarová, v současnosti probíhají registrační zkoušky také několika odrůd geneticky modifikované kukuřice. První z nich by měly přijít na trh už v roce 2007.
K výběru hybridů kukuřice se vyjádřil Ing. Václav Jambor, CSc., ze společnosti NutriVet, s. r. o., která už několik let s firmou Limagrain spolupracuje. Předmětem jejich spolupráce je především zjišťování kvality jednotlivých hybridů kukuřice ve vztahu k výživě přežvýkavců. Ve svém projevu zdůraznil, že je třeba rozlišovat zrnové hybridy od silážních. „Výběr vhodných silážních hybridů je podstatný. Nesmíme zapomenout na to, že pro skot je důležité jak energeticky bohaté zrno, tak i zbytek rostliny,“ poznamenal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *