Hybridní ječmeny nesou punc jedinečnosti

Hybridní ozimé ječmeny Hyvido se v minulých letech dostaly do hlubokého povědomí úspěšných pěstitelů této komodity. Společnost Syngenta je tomu ráda, a proto na technologie hybridních ječmenů zaměřuje svou pozornost a neustále je inovuje. Svědčí o tom i závazek Syngenty v rámci projektu The Good Growth Plan – zvýšit hektarové výnosy obilnin. Jsme moc rádi, že za pomoci našich přípravků na ochranu rostlin a především díky zkušeným farmářům se tento závazek daří plnit.

Po letech zkušeností s pěstováním ozimých hybridních ječmenů si stále Hyvido drží punc jedinečnosti a výjimečnosti. Pojďme si připomenout hlavní rozdíly a benefity hybridních ječmenů Hyvido oproti klasickým liniovým odrůdám. Za původem každého hybridu stojí pečlivý výběr rodičovských komponent. Díky vhodnému výběru dosáhneme požadovaného heterózního efektu, který se projevuje především vyšší vitalitou a na ni navazují veškeré další benefity.

Ihned při setí si všimnete prvního rozdílu, tj. sníženého výsevku. Díky vyšší vitalitě si klidně můžeme dovolit jít s výsevkem na nižší úroveň, protože díky vyšší energii klíčení rostlinky vyrůstají rychleji a zdravěji. Ihned si budují masivnější kořenový systém, který je základem pro další vývoj. Pokud se rozhodnete sít hybridní ječmen později, než je pro něj obvyklé, s našimi hybridy je to možné. Pak se může stát, že rostliny před ukončením vegetace na podzim budou mít třeba jen jednu odnož, ale to nevadí, jelikož na jaře je stále dost času. Stačí ihned, jak to na jaře bude možné, dodat rostlinám dusík, ideálně se sírou. Díky vysokému odnoživému potenciálu jsou rostliny schopné výpadek z podzimu zcela dohnat a vymazat. Na konci odnožování pak přihnojíte dusíkem, aby zakládající se klásky měly dost výživy, a aplikace fungicidu Archer Turbo a regulátoru růstu Moddus připraví porost k vysokým výnosům. Aby vaši radost z porostů do sklizně již nic nepokazilo, doporučujeme ochránit praporcový list a klas přípravkem Bontima a zkrátit poslední internodium a předejít zalamování velkých těžkých klasů. A pak jen v klidu čekat na sklizeň. Z našich mnohaletých pokusů je patrné, že pěstování hybridních ječmenů Hyvido zvyšuje hektarové výnosy oproti liniovým odrůdám (graf).

Wootan

Jedná se o hybrid klasového typu, velikost klasu tohoto hybridu je impozantní. Zajímavý je pro svůj prověřený vysoký výnos, v odrůdových zkouškách ÚKZÚZ v letech 2011 až 2014 dosáhl nejvyššího průměrného výnosu mezi ozimými ječmeny. Vysoký výnos je pak podpořen i vysokou objemovou hmotností.

Galation

Galation je velmi plastický a tvárný hybrid, typově odpovídá kompenzačnímu hybridu, nicméně s velmi vysokou HTZ. Což z něj v kombinaci s výborným zdravotním stavem dělá velmi zajímavou volbu pro pěstitele napříč pěstebními podmínkami naší republiky s velmi dobrou výnosovou stabilitou. Hybrid Galation umí vytvořit velký počet odnoží a zároveň vyniká počtem zrn v klase. Je však třeba vyzdvihnout i kvalitu jeho zrna, především objemovou hmotnost.

Mercurioo

Doposud nejnovější hybrid na našem trhu Mercurioo je typická kompenzační odrůda. Vyznačuje se mimořádně vysokou odnoživou a regenerační schopností. Pěstitele s výskytem silných zim bude jistě zajímat, že tento hybrid má vysokou zimovzdornost. Velkým benefitem této odrůdy je i velká schopnost tvořit produktivní odnože v jarním období, proto není problém i porost, který do zimy jde s malým počtem odnoží. ❊

Ing. Martin Olišar,

Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *