02.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybrid s výjimečnou výkonností

Společnost Agrofinal v loňském roce uvedla úplně novou hybridní odrůdu ES Capello, která patří k nejnovější generaci šlechtění a začíná se díky excelentním výnosovým schopnostem velmi rychle prosazovat napříč Evropou. Svou genetickou výbavou posouvá výnosovou laťku do těch nejvyšších pater a patří do nové skupiny produktů, které jsou označeny jako P3 šlechtění.

Díky těmto skvělým vlastnostem spojených s vysokým výnosem si v loňském roce získal mnoho spokojených pěstitelů v ČR, v letošním roce tedy bude velmi žádaným hybridem.

ES Capello – zlatý výnosový koncert

Středně raná hybridní odrůda s excelentní výkonností v teplejších i chladnějších oblastech pěstování. Hybrid disponuje rekordně vysokým a stabilním výnosem ve všech regionech, a překonává tak naprostou většinu nových konkurenčních hybridů, se kterými byl v našich pokusech srovnáván. Vyniká vysokým obsahem oleje v semeni a jeho vyšší kvalitou. Výborná je odolnost proti všem houbovým chorobám, zvláště proti Phomě – gen odolnosti Rlm3 a Rlm7. Velkou předností je vysoká tolerance vůči viru žloutenky vodnice (TuYV). Rostliny jsou vyššího a robustního vzrůstu, se silnou větvící schopností. Větve vytváří vysoký počet delších šešulí s vyšším počet semen o vyšší HTS. Osivo po zasetí nemá vysokou potřebu vláhy pro dobré vzcházení, rostliny mají rychlý počáteční růst a vynikající přezimování. Na jaře má hybrid středně rychlý start do vegetace, středně raně kvete, má výbornou odolnost poléhání a je vynikající v rovnoměrnosti dozrávání porostu. Šešule vynikají vysokou odolností proti otevírání ve fázi plné zralosti. Hybrid ES Capello velmi dobře snáší sucho ve všech fázích vegetace. Daří se mu velmi dobře jak na těžších, tak díky dobrému kořenovému systému i na lehčích a písčitých půdách. Výsev je doporučován během srpna v dávce do 45–50 semen/m2. Hybrid je vhodný i pro potřebu nouzových výsevů – první dekáda září. Jedná se o velmi žádanou a rychle nastupující hybridní odrůdu v Evropské unii, zvláště ve Francii, Německu, Polsku a na Slovensku s vysokou profitabilitou.

ES Capello – výjimečné výsledky v ČR i na Slovensku

V České republice ES Capello potvrdilo svojí excelentní výkonnost v celé síti poloprovozních pokusů společnosti Agrofinal v roce 2020, kde se vždy umísťovalo mezi prvními třemi hybridy a výnosově překonávalo i hranici 6 t/ha. V roce 2021 dosáhlo v pokusech v Královohradeckém kraji výborného výsledku 7 t/ha. Na Slovensku svoji výjimečnost potvrdilo v loňských poloprovozních pokusech SPZO SK 2020, kde se umístilo v regionu západního Slovenska v TOP 5 nejvýnosnějších hybridů. Výrazně nadprůměrné výsledky ve všech zkoušených oblastech byly u ES Capello dosaženy také při registračních pokusech CTPS ve Francii a ještě lepších výsledků bylo dosaženo při testování v pokusech COBORU v Polsku, kde se v roce 2019 na většině polského území ES Capello výnosově pohybovalo o 15 až 19 % nad průměrem kontrolních hybridů.

Exkluzivní směsí proti blýskáčku

Produkt ES Capello Protect je exkluzivní směsí složenou z výkonného hybridu ES Capello (92 %), linie ES Alicia (7 %) a Trifolia (1 %). ES Alicia poskytuje biologickou ochranu hlavnímu hybridu před blýskáčkem řepkovým. Díky jejímu brzkému nakvétání před hlavním hybridem dochází k vábení škůdce, který napadá květní pupeny. To umožňuje zemědělci včasnou indikaci, možnost připravit se a naplánovat bezpečnou aplikaci insekticidu. Jelikož je ES Alicia schopna nalákat první vlnu náletu blýskáčka před květem hlavního hybridu, může zemědělec vynechat až jedno ošetření insekticidem, které se velmi kladně projeví v ekonomickém zhodnocení.

Včasné varování a možnost vynechání jednoho postřiku je eco-friendly řešením přátelským ke včelám. Zemědělec má zároveň dostatek času informovat okolní včelaře o aplikaci insekticidu. Snahy o eco-friendly přístup spojený s ekonomickým zhodnocením, úsporami a precizním zemědělstvím mají vysoký potenciál, který byl bohužel v České republice zatím nedostupný.

Lze konstatovat, že ES Capello Protect je 100% bezpečné, ekologické, přírodní, zdraví prospěšné a velmi dobře ekonomicky zhodnotitelné.

Agrofinal nabízí široké portfolio řepek

V portfoliu pro rok 2022 Agrofinal dále nabízí úspěšný, pověřený a výkonný hybrid ES Imperio, který je již několikátou sezónu oblíbenou stálicí na českém trhu. Novinkou roku 2022 je středně raný hybrid ES Azurio s výborným výnosem a olejnatostí, který na pokusných plochách v roce 2021 napříč Českou republikou dosahoval výnosu 4–6 t/ha. V rámci Clearfield technologie je dostupný hybrid ES Decibel CL. Jako novinku v boji proti nádorovitosti kořenů představujeme středně raný hybrid ES Criterio. Nabídku dále rozšiřuje v praxi ověřená TOP linie ES Mambo, která vyhrála pokusy AGRADA v roce 2018.

V portfoliu obchodní značky Candor pro letošní rok naleznete odzkoušené středně rané hybridy Hamour a Hambre a velmi ranou novinku Rythmi, v sekci linií pak Butterfly a Quartz.

Tým Agrofinal
Agrofinal s. r. o.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down