Poslední dva roky byly poznamenány problémy s přemnoženými hraboši. Zatímco v roce 2019 byly problémy zejména na Moravě, tak v roce 2020 se kalamitní výskyt hrabošů přesunul do středních a severních Čech. Tento drobný hlodavec však trápí farmáře na menších či větších plochách pravidelně.
Jednou za čas dojde k masivnímu přemnožení jeho populací a škody, které vznikají, jdou do miliónů až miliard korun v průběhu jedné sezóny, připomíná v Úrodě č. 1/2021 spolu s dalšími autory Ing. Radek Aulický, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Dodává, že jen za rok 2019 se škody odhadují na více než 1,6 miliardy korun. Laická veřejnost, na rozdíl od farmářů, si stěží dovede představit skutečnou pohromu, kterou přemnožení hraboši působí. Je nutné si uvědomit, že mimo přímých škod na porostech v rostlinné výrobě mohou být dopady žíru hrabošů také citelné v živočišné výrobě. Jedním z důvodů je fakt, že hraboš polní často vyhledává právě pole s víceletými pícninami, kde má dostatek potravy v průběhu celého roku. Zde hraboši snižují produkci píce. Podobné dopady mají i narůstající období sucha, která jsou spojovaná se změnou klimatu. V případě souběhu těchto dvou negativních faktorů mohou být ztráty na farmách katastrofální.
Boj se suchem i s hlodavci je složitý a dlouhodobý. Oboje vyžaduje kvalitní nástroje a umění jejich použití. Prvním důležitým krokem účinného a bezpečného boje s hraboši je pravidelný monitoring a schopnost správně vyhodnotit a interpretovat data. Možná si někdo vzpomene, jak se v roce 2019 vedla veřejná polemika o použití a aplikaci přípravku Stutox II na přelomu léta a podzimu. Je nutné přiznat, že již v té době bylo pozdě a opatřením se pouze omezovaly ztráty, popřípadě se zachraňovaly ozimy. Někteří odborníci se domnívají, že razantnější opatření měla přijít již v jarních měsících na základě dat z monitorování. Druhou částí pro úspěšný boj s hraboši jsou kvalitní nástroje.*