20.03.2017 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Houby patří do lesa, ne na pole

Každý z pěstitelů se setkává s výskytem houbových chorob. Jsou ročníky, kdy je tlak silný, hlavně při optimálních podmínkách pro rozvoj, jako jsou teplo, vlhko a časté srážky, ale na druhé straně jsou ročníky, kdy je tlak menší až téměř žádný. Dovedete si představit, že by se na vašem poli nevyskytovaly žádné houbové choroby? Pokud ano, pro vás představujeme fungicidní novinku sezóny 2017 – Tocata® Super.

Jde o kombinaci na trhu dobře známých a léty ověřených účinných látek epoxiconazole a prochloraz, s protektivním, kurativním a eradikativním účinkem proti většině houbových chorob v pšenici a ječmeni. Čím je tedy přípravek výjimečný?

Fungicid Tocata Super je výjimečný svou inovativní DC formulací (dispergovatelný koncentrát). Zcela nový typ formulace umožňuje snížení obsahu účinných látek při zachování účinnosti a navíc zajistí:

  • Lepší ulpění a dělení účinných látek na povrchu rostliny.
  • Vyšší odolnost vůči smytí deštěm.
  • Vyšší příjem a distribuci epoxiconazole pro lepší kurativní účinnost.

A právě lepší pokryvnost a penetrace účinné látky je klíčem k úspěchu při fungicidní ochraně, což nám potvrzuje i graf z pokusů (viz níže), který ukazuje, že příjem účinných látek v přípravku Tocata Super je o 36 % vyšší než v případě generického epoxiconazole. Fungicid Tocata Super byl testován v roce 2016 na několika nezávislých výzkumných stanicích napříč Českou republikou (Kluky, Kujavy, Hněvčeves, Ivanovice na Hané, Kroměříž). Braničnatka pšeničná je jednou z nejčastějších a nejškodlivějších chorob pšenice. Na lokalitě Kluky jsme vyhodnocovali pokus nejen kvalitativně, ale i za pomoci dronu, který nasnímal jednotlivé varianty infračervenou kamerou.

Rozdíly mezi neošetřenou variantou a variantou s fungicidem Tocata Super jsou markantní. Dávka 2 l/ha navýšila výnos o 2,1 t proti neošetrené kontrole. Snížená dávka vykazovala velmi dobré výsledky s účinností i při silném napadení braničnatkami, což se také projevilo zvýšením výnosu oproti kontrole a konkurenčním přípravkům.

Doporučení k aplikaci

Proti stéblolamu se doporučuje aplikace Tocata Super ve fázi BBCH 30–32 v dávce 2 l/ha, nejpozději při prvních příznacích choroby. V systému jednoho ošetření je doporučená dávka rovněž 2 l/ha. V systému dvou ošetření je doporučená snížená dávka 1,75 l/ha ve fázi BBCH 30–37 (začátek sloupkování až objevení se praporcového listu) a následně je nutné udělat aplikaci druhého fungicidu v období do 25 dní (Osiris® 1,5–1,75 l/ha).

Přípravek má výbornou tank-mix kompatibilitu s herbicidy (Ataman®, Biathlon® 4D), regulátory růstu (Cycocel ® 750 SL, Medax® Max), s listovými hnojivy a s DAM 390 – ale max. 50 l v 300 l vody.

Hlavní přednosti přípravku Tocata Super

  • Jistota skvělé účinnosti díky zcela nové kombinaci učinných látek
  • Výborná přilnavost, pokryvnost a penetrace účinných látek díky DC formulaci
  • Univerzální přípravek s účinností T1–T3
  • Kurativní a protektivní působení na braničnatky, rzi a skvrnitosti
  • Dobrý účinek na stéblolam

BASF, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down