Houbové patogeny obilnin, s výjimkou biotrofních rzí a padlí, přežívají na posklizňových zbytcích nebo v půdě ve formě mycelia, plodnic, sklerocií a podobně. Podzimní měsíce jsou v posledních letech teplejší a loňské září a říjen byly dokonce i srážkově nad dlouhodobým normálem (1981–2010). To jsou vhodné podmínky pro řadu houbových patogenů, které již na podzim napadají vzešlé ozimy a vytvoří se tak základ inokula pro jarní období.
Letošní rok byl ve znamení sucha a houbové choroby obilnin převážně nezpůsobily velké ztráty na výnosech v České republice. Lokální srážky byly však místy dostatečné pro šíření houbových chorob a bylo možné najít pole s vysokým výskytem stéblolamu, DTR, braničnatky pšeničné i plevové, fuzarióz klasu i rzi pšeničné a travní. Do budoucna je třeba počítat s proměnlivostí druhového a rasového spektra patogenů v důsledku změny klimatu. Při volbě přípravků chemické ochrany je třeba brát zřetel nejen na ekonomickou stránku, ale také na riziko vzniku rezistence.
Tyto informace uvádí Mgr. Jana Palicová, Ph.D., a kolektiv z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně v článku zveřejněném v listopadovém vydání časopisu Úroda, kde se lze dočíst také podrobnější informace k jednotlivým chorobám z pohledu letošního roku.*