Hospodaří v Krkonošském podhůří

Pod dohledem Krkonoš hospodaří Zemědělské družstvo Velké Svatoňovice. Pozemky rozkládající se v nadmořské výšce 420 až 650 metrů dávají předpoklad zaměření na chov skotu. Rostlinná produkce se tomuto směru podřizuje, jedinou tržní plodinou je řepka. Díky několika důležitým projektům z Programu rozvoje venkova se v podniku významně zvýšil welfare zvířat i jejich užitkovost. I tato skutečnost přispěla k tomu, že podnik získal ocenění Zemědělec roku 2020 pro Královéhradecký kraj. Partnerem této kategorie byla společnost Farmet, a. s., se kterou ZD Velké Svatoňovice dlouhodobě spolupracuje.

Zemědělské družstvo Velké Svatoňovice vzniklo v roce 1992 transformací z JZD Jestřebí Batňovice. V současné době má dvacet jedna členů a shodou okolností také ten samý počet zaměstnanců. Hospodaří zhruba na 740 hektarech zemědělské půdy v devíti katastrálních územích s krásným sendvičem půd od těžkých po písčité. „Jsme založeni na chovu skotu,“ říká při naší návštěvě Petr Martinec, předseda představenstva ZD Velké Svatoňovice. Navracení organické hmoty v podobě hnoje zpět do půdy je přirozenou součástí jejich hospodaření. Tento proces do podhůří patří, stejně jako len nebo žito, které ale z ekonomických důvodů a omezeného zájmu v případě lnu již nepěstují.

Mají čtyři velká střediska, největší je lokalizováno právě do Velkých Svatoňovic. Chovají dojné krávy tradičního plemene Český strakatý skot (ČESTR), jalovice (i pro doplnění chovu dojnic) a telata. Dále se zaměřují na žírové býky (prodávají do firmy Chovservis, provoz TORO Hlavečník), ale také na chov krav bez tržní produkce mléka.

V podniku chovají celkem 240 dojných krav s aktuální užitkovostí 8200 l/krávu. „Myslím si, že je to dobrý výsledek. Když jsem tady v roce 2004 začínal, měli jsme 5800 až 6200 litrů na kus,“ připomíná Martinec s tím, že se samozřejmě vyvíjí genetika a zlepšuje welfare skotu. „Dej krávě do držky a ona ti dá do dížky. To jsou pravidla, která vymysleli naši předkové a platí dodnes. Pokud se dobře staráme o zvířata, vrátí se nám to,“ dodává předseda.

Červená straka i při kvalitní péči nedosahuje dojivosti holštýnského skotu, ovšem parametry mléka ji překonává. Ve Velkých Svatoňovicích dosahují 3,9 % tuku a 3,8 % bílkovin, čímž zdaleka splňují nároky mlékáren, které vyžadují 3,7 % tuku a 3,4 % bílkovin – za nižší obsahy jsou srážky, za vyšší příplatky. Mléko již od roku 2000 prodávají do Polabských mlékáren v Poděbradech.

Více informací přináší týdeník Zemědělec (31/2021).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down