Havířov po roce zaplnily květiny

Obnovená tradice Havířov v květech ve svém druhém opakování obsadila ulice tohoto nejmladšího města republiky. Floristická soutěž na téma postav Zvířátek, květinový průvod městem, atraktivní kulturní program a pěkné počasí přilákaly do centra Havířova více než 30 tisíc domácích i přespolních obdivovatelů.

Novodobý program Havířova v květech vychází z proslulého průvodu alegorických vozů, který se zde konal mezi lety 1973 až 1989. Vozy ozdobené květinami doprovázely dechové a folklórní soubory. V loňském roce, kdy byla tato akce obnovena, k nim nově přibyla floristická soutěž. Akce slouží i jako prezentace místních školských zařízení, firem a neziskových organizací.
Pořadatelem bylo statutární město Havířov, které se po loňské pozitivní zkušenosti obrátilo s prosbou o spolupráci na květinové výzdobě na Svaz květinářů a floristů ČR (SKF ČR).

Zkušenosti z loňského ročníku
Třetí červnové sobotě předcházelo mnoho dní a měsíců příprav. Na vytvoření květinových soch a výzdobu více než 20 vozidel a historických kočárů bylo do prostoru technických služeb navezeno více než 15 tisíc hrnkových, ale hlavně řezaných květin.
Vlastní práce na výzdobě kočarů a vozidel byla započata tři dny před akcí. Realizace této výzdoby se ujala Ing. Jana Jaroňová, členka předsednictva SKF ČR a majitelka květinového studia Lucida Zubří. Mezi ty, kteří jí v této práci pomáhali, patřili členové SKF ČR, studenti Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy Mělník, Střední zahradnické školy Ostrava či Střední školy zahradnické Litomyšl a jejich celkový počet dosahoval 35.

Floristická soutěž
Tématem letošní floristické soutěže byla zvířátka. Na ploše Náměstí Republiky se tak v pátek objevily konstrukce medvědů, lva či oveček. Celkem deset druhů zvířat naaranžovala v průměru čtyřčlenná družstva, v převážné většině členové SKF ČR. Vlastní výzdoba probíhala mezi 10 a 15 hodinou a poté následovalo hodnocení. Do toho měli možnost zasáhnout všichni návštěvníci této akce prostřednictvím anketních lístků. Nově bylo rozděleno do dvou kategorií – do kategorie dětské a dospělé. Svůj hlas do ankety odevzdalo více než 1950 dospělých a 756 dětí.
Mezi deseti vytvořenými sochami se dospělým nejvíce líbila socha Volavky (446 hlasů), kterou vytvořil tým pracovníků Kvetinárstva Čierny Tulipán z Bratislavy. Druhou příčku obsadil Motýl (345 hlasů), práce domácího týmu z Arbor Moravia, s. r. o., z Havířova. Tato práce zvítězila v hodnocení dětí, které jí odevzdaly 165 hlasů. Jako třetí v hlasování dospělých byla vyhlášena socha Papouška autorského týmu Jarmila Pejpalová a Jitka Dvořáčková, které reprezentovaly pražské květinářství Floraservis. Tato květinová dekorace byla bezesporu nejfotografovanějším objektem letošního Havířova v květech.

Sbírají zkušenosti pro Europa Cup 2011
V průběhu celého dne probíhal na Náměstí Republiky zajímavý kulturní program. Na své si přišli příznivci Evy a Vaška, ale pořadatelé nezapomněli ani na mladší ročníky a do Havířova pozvali Miro Šmajdu, hvězdu poslední česko-slovenské Superstar. Svými dovednostmi se pochlubily i děti z havířovských škol a souborů. Požitkem pro všechny bylo jistě vystoupení skupiny Čechomor či závěrečný ohňostroj.
Pořadatelé zkrátka ukázali, že si s akcí podobného rozsahu umějí bez problémů poradit a že jsou tím pravým městem pro pořádáni 17. Mistrovství Evropy ve floristice Europa Cup v roce, který bude probíhat od 31. 8. do 5. 9. 2011.
Více podrobností a fotografií naleznete v časopise Floristika 5/2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *