Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin, z. s. (APZL) hodnotí už mnoho let uplynulý vegetační rok. Obvykle je to spojeno s valnou hromadou spolku. Loni se akce konala ve Velkých Pavlovicích, v Ekocentru Trkmanka a zúčastnilo se jí přes 70 zájemců o luskoviny z řad odborné veřejnosti. Loňský ročník byl zaměřen na využití lupiny pro krmné i potravinářské účely a na aktuální poznatky o výživné hodnotě luskovinoobilných směsek.
O podrobných zásadách a funkci greeningu a dalších souvislostech proběhly už mnohé informace. Orientace pěstitelů na zvyšování podílu pícních porostů přinesla návazně na poskytované dotace prospěch zemědělcům i přírodě. Problematiku vztahující se k nové společné zemědělské politice v rámci EU, včetně nového systému plateb od roku 2015, přehledně komentoval Ing. Jan Prášil, předseda představenstva APZL. Vyzvedl mimo jiné také nové opatření v České republice, které se týká zrušení dosavadních vazeb na minimální počet chovaných hospodářských zvířat vyjádřených ve velkých dobytčích jednotkách (VDJ). Odbouráním této povinnosti se dotace v greeningu budou vztahovat i na zemědělce, kteří nemají v náplni živočišnou výrobu.
Naopak ale upozornil na velice negativní důsledky loňských opatření k zákazu používání přípravků na ochranu rostlin u ploch luskovin a meziplodin zařazených do greeningu. Toto nařízení, schválené jen těsnou většinou v Evropském parlamentu, ohrožuje nadějně rozběhlý systém podporující pěstování motýlokvětých rostlin. V České republice, kde zcela převládá orientace na velká hospodářství a velké pěstitelské plochy (hony), absence užití herbicidů prakticky znemožňuje úspěšné hospodaření. Snad se nalezne cesta, jak opatření oboustranně vyhovět.
Stouply plochy luskovin
"Díky uváděnému využití greeningu vzrostly plochy luskovin na 43 tis. ha + 15,5 tis. ha sóji, což je dosud u této plodiny nejvyšší číslo. Pro srovnání: v roce 2013 byla plocha luskovin (bez sóji) jen 18 tis. ha. Hrách na zrno byl v roce 2017 vyroben v množství 88 tis. tun, nejvíce byl pěstován ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Průměrný výnos hrachu byl ale jen 2,48 t/ha (v roce 2016 to bylo 2,97 t/ha). Jednoleté luskoviny na zeleno byly pěstovány na ploše kolem 20 tis. ha a zahradní hrách na 1300 ha. Lupina byla v souhrnu pěstována na ploše 4,5 tis. ha s produkcí 6,5 tis. tun, výnos a její průměrný výnos činil 1,4 t/ha. Rekordní nárůst ploch sóji na 15311 ha, představoval nárůst proti předchozímu roku 68 %, " zhodnotila uplynulý ročník Ing. Radmila Dostálová ze společnosti AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o.*
Více informací naleznte v příspěvku Ing. Miroslava Houby, CSc. z APZL, z. s., v příštím čísle týdeníku Zemědělec.