04.05.2000 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Galben M – nový proti plísni bramborové

Firma OptimAgro, která je součástí společnosti Aventis Group, prodává na českém trhu především známé a zavedené přípravky na ochranu rostlin. Obchoduje však také s produkty firem, které nemají na českém trhu vlastní zastoupení. Jedním z takových přípravků je i letošní novinka, italský fungicid Galben M, určený k řešení problémů s plísní bramborovou. O jeho představení jsme požádali ing. Jurije Zímu ze společnosti OptimAgro.

Čím je přípravek Galben M výjimečný?
Přípravek Galben M je přípravek obsahující dvě účinné látky. Účinná látka benalaxil je v České republice úplnou novinkou a je obsažena pouze v tomto přípravku. Patří do skupiny fenylamidů - velmi účinných fungicidních látek. Druhou účinnou látkou je mancozeb. Kombinace těchto dvou látek zaručuje jak kontaktní, tak systemický účinek přípravku.
Výhodou přípravku je, že má velmi dlouhou dobu účinku. Ta samozřejmě závisí také na síle infekčního tlaku. V případě, že infekční tlak není příliš silný, je doba jeho účinku až 21 dnů. Samozřejmě pokud je infekční tlak silný a pro infekci příznivé podmínky, je třeba období mezi ošetřeními zkrátit. Avšak i při extrémně silném infekčním tlaku můžeme u přípravku Galben počítat s dobou účinnosti asi 10 dnů, což je také vynikající výsledek.

Kdy a v jakých dávkách je vhodné přípravek použít?
Vzhledem k tomu, že fungicid Galben M má kromě kontaktního také systemický účinek, je vhodné aplikovat ho v době, kdy rostliny brambor intenzivně rostou a kdy intenzivně narůstá nať. Přípravek je rostlinou rychle přijímán a je rozváděn i do nejmladších, tzn. k plísni bramborové málo odolných, přírůstků rostliny, které tak chrání.
Galben M se aplikuje v dávce 2 až 2,5 kg/ha. Nižší dávka se aplikuje na první postřiky, v době, kdy brambory ještě nejsou tak vzrostlé a kdy infekční tlak není silný. Na vzrostlejší rostliny a při silnějším infekčním tlaku se aplikuje horní hranice povolené dávky.

S jakými přípravky je možné Galben M kombinovat?
Galben M je možné kombinovat se všemi insekticidními přípravky, protože právě v době aplikace Galbenu se řeší problémy s živočišnými škůdci, např. mandelinkou bramborovou či s přenašeči viróz. Galben M lze kombinovat i s dalšími fungicidy, ale vhledem k tomu, že sám obsahuje dvě složky, jeho další kombinace nepředpokládáme.

Petra Jarošová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down