Ve Švýcarsku se rozhodli dosáhnout cílů parlamentní iniciativy „Snížení rizika používání pesticidů“ s pomocí dotací na vybrané systémy produkce. Od 1. ledna 2023 jsou v platnosti různé nové nebo posílené stávající programy přímých plateb. Jde například dotaci na nepoužívání pesticidů, na funkční biodiverzitu či zlepšování úrodnosti půdy. Podpora jde i na efektivní využívání dusíku v zemědělství na orné půdě.
Také ve Švýcarsku podporují ekologické zemědělství. Jak uvádí letošní agrární zpráva, v roce 2023 se tam počet ekologických farem meziročně zvýšil o 0,6 % a plocha o 1,7 %. Celkem uvedenou dotaci pobíralo 7600 podniků, hospodařících na celkové ploše 183 663 ha. Průměrná velikost farmy činila 24,17 ha a průměrná dotace na podnik z tohoto titulu byla 9437 švýcarských franků (jeden frank je asi 27 Kč). Mezi podniky ve třech hlavních oblastech jsou významné rozdíly. Nejvyšší byl průměrný příjem u podniků hospodařících v údolích, celkem 16 845 franků, nejnižší u horských podniků: 5360 franků.
Snížit dopad na životní prostředí
Další dotace podporuje podniky, které se rozhodly nepoužívat přípravky na ochranu rostlin včetně regulátorů růstu a syntetických stimulátorů. Cílem je zabránit vzniku reziduí ve sklizených produktech a snížit negativní dopady na životní prostředí. Dotaci pobírá 15 444 podniků zabývajících se polní produkcí a speciálními kulturami, na jeden připadá v průměru 4484 franků. Dále pak 1217 s trvalými kulturami.
Podpora se vyplácí také na účinné využívání dusíkatých hnojiv v zemědělství na orné půdě. Má povzbudit zemědělce, aby kromě cílené aplikace dusíkatých hnojiv přijali další opatření, která umožní lépe využívat doplňování dusíku z půdy. Pobírá ji 7874 podniků, v průměru 2094 franků na jeden.*
Další informace najdete na https://trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz/