Od září byla akreditovaná jediná vyšší odborná škola ekologického zemědělství v tuzemsku zaměřená výhradně na ekologické a biodynamické zemědělství. První Farmářskou školu v České republice v současnosti studuje pět desítek studentů, kterým nabízí zcela nový inovativní přístup ke vzdělávání založený zhruba z osmdesáti procent na praktické výuce. Díky tomu mají studenti větší prostor se s ekologickým hospodařením seznámit do hloubky a osvojit si řadu technik a postupů.
O slavnostním zahájení tříletého studia Farmářské školy, které proběhlo v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., (VÚRV) v Praze, jsme vás informovali ve Farmáři č. 10/2023. Díky aktivnímu zapojení do fungování některé z více než 40 českých i zahraničních vzdělávacích farem získají studenti už během tříletého studia vhled do jejího provozu a vyzkouší si celé spektrum zemědělských postupů.
Farma otevřená příležitostem
Farmu Jednorožec najdete u osady Roblín v Praze-západ na samé hranici Českého krasu. Založil ji před zhruba dvaceti lety Vladimír Šabata, který tu donedávna pěstoval zeleninu a ovoce, choval ovce, z jejichž mléka zpracovával farmářské potraviny, vysadil tu les a rychlerostoucí dřeviny. S Farmářskou školou se v loňském roce dohodl na pronájmu své farmy, které předal 1. února 2023 klíče. Farma Jednorožec vznikla za přispění Asociace místních potravinových iniciativ a pod projektem Farmářské školy, kde zastává roli demonstrační farmy. V současnosti prochází dvouletým přechodným obdobím ekologického zemědělství a je otevřená příležitostem, aby se tu studenti mohli naučit nejrozličnějším možnostem farmaření. Pracuje tu asi pět lidí a od letošního září také studenti Farmářské školy.
Farmářskou školu studuje již třetím rokem Amálie, začala ještě před akreditací studijního oboru MŠMT ČR, kdy projekt podporovala AMPI. Na farmě pěstuje zeleninu a stará se o slepice. „Chtěla jsem dělat něco smysluplného, udržitelného a ekologického. Příští rok s přítelem Viktorem plánujeme začít farmařit na vlastním pozemku u Pardubic. Chceme se zaměřit na pěstování zeleninové sadby, zeleniny a chov slepic, případně menších zvířat, založit jedlý les a pokračovat v konceptu KPZ,“ vysvětlila studentka.
Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 1/2024.*