Extra výhodná nabídka fungicidů

Společnost Syngenta přináší pěstitelům v letošním roce zbrusu nový balíček Amistar Xtra Artea Plus Pack. Amistar Xtra a Artea Plus patří mezi nejpoužívanější fungicidy společnosti Syngenta. Představují základní stavební kameny fungicidní ochrany v pěstitelských technologiích řepky a obilnin. Výhodou tohoto balíčku je, že jej lze využívat v mnoha plodinách; kromě obilnin a řepky také ve slunečnici a máku.

Slogan Xtra výhodná nabídka poukazuje na fakt, že nákupem tohoto balíčku výrazně ušetříte proti nákupu Amistaru Xtra a Artey Plus samostatně. Balíček se skládá ze 100 l Amistaru Xtra a 60 l Artey Plus a je tedy možné jej využít například k ošetření 100 ha řepky a 120 ha obilnin.

Amistar Xtra – dvousložkový fungicid

Amistar Xtra je dvousložkový fungicid, který obsahuje 200 g azoxystrobinu a 80 g cyproconazolu. Azoxystrobin patří mezi strobiluriny. Vyniká tím, že poskytuje široké spektrum účinku a porosty jsou dlouho zdravé a zelené (takzvaný green efekt). Cyproconazole patří do skupiny triazolů a představuje kurativní složku přípravku. Poměr obou účinných látek v přípravku zabezpečuje optimální fungicidní účinek se zachováním výrazného vlivu na výnos a kvalitu produkce.

Amistar Xtra se nejvíce používá v ozimé řepce

Amistar Xtra se nejvíce používá v ozimé řepce, kde se aplikuje v dávce 1 l/ha. Je v ní vysoce účinný na hlízenku obecnou a alternáriovou skvrnitost. V roce 2011, který si pamatujeme vzhledem ke kalamitnímu výskytu plísně zelné, byla zjištěna vysoká účinnost na tuto nebezpečnou chorobu. Termín aplikace je směrován do období květu (BBCH 61–70). Amistar Xtra je také nedílnou součástí Syngenta Technologie pro nejvyšší výnos, která v pokusech SPZO představuje už několik let špičku mezi fungicidními technologiemi.

Amistar Xtra jak do pšenice, tak ječmene

V obilninách můžeme Amistar Xtra využít jak v pšenici, tak v ječmeni. Zde se Amistar Xtra používá v nižší dávce 0,75 l/ha a představuje jednoduchou aplikaci s velmi širokým spektrem účinku. V pšenici ochrání porost proti braničnatkám, rzím, DTR a padlí travnímu. V ječmeni se můžeme spolehnout na ochranu proti hnědé skvrnitosti, rzím, rynchosporiové skvrnitosti a padlí travnímu.

Amistar Xtra disponuje v obilninách opravdu širokým aplikačním oknem (BBCH 29–69). Aplikace prodlužuje fázi nalévání zrna, a tak přípravek zvyšuje výnos i za nízkého infekčního tlaku chorob. V plánovaném sys­tému dvou fungicidních ošetření je vhodné pro první aplikaci na začátku sloupkování použít Archer Turbo (0,8 l/ha – stop efekt na padlí) v kombinaci s regulátorem růstu Moddus (0,3 l/ha) a pro následnou aplikaci k zajištění dlouhodobé ochrany praporcového listu Amistar Xtra v dávce 0,75 l/ha.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak možnost použití Amistaru Xtra ve slunečnici a máku. Ve slunečnici Amistar Xtra aplikujeme v dávce 0,8 l/ha a řeší plíseň šedou, červenohnědou skvrnitost slunečnice a alterná­riovou skvrnitost. Mák ošetřujeme dávkou 1 l/ha nebo dvakrát 0,5 l/ha a můžeme zde čekat účinnost na plíseň makovou, hlízenku obecnou, plíseň šedou a regulaci porostu.

Artea Plus chrání listy a klasy

Druhým přípravkem nabízeným v balíčku je Artea Plus. Artea Plus je známa pro špičkovou ochranu listů a klasů za dobrou cenu. Jde o nejsilnější azolový fungicid. Artea Plus obsahuje 160 g cyproconazolu a 250 g propiconazolu. Přípravek tedy obsahuje celkem 410 g účinných látek ze skupiny triazolů. Vyšší dávka triazolů na hektar zajišťuje vysokou úroveň fungicidní ochrany proti širokému spektru houbových chorob pšenice, ječmene, žita i tritikale.

Artea Plus řeší fuzária na úrovni

Arteu Plus používáme v dávce 0,5 l/ha ve všech obilninách od BBCH 29 do BBCH 65. Pšenici ochrání Artea Plus nejen proti braničnatkám, rzím a padlí, ale také proti fuzariózám v klase. Artea Plus řeší fuzária na dobré úrovni. V ječmenech účinkuje na hnědou skvrnitost, rynchospo­riovou skvrnitost, rzi i padlí.

Artea Plus je ideálním přípravkem pro úsporné technologie. V systémech jednoho ošetření s Arteou Plus byla opakovaně prokázána nejvyšší návratnost investice. V úsporných technologiích využívajících dvou ošetření je pro první aplikaci nejvhodnější použít přípravek Archer Turbo (0,8 l/ha) pro stop efekt na padlí v kombinaci s regulátorem růstu Moddus (0,3 l/ha) a pro druhou aplikaci fungicid Artea Plus v dávce 0,5 l/ha.

Je vidět, že možnosti ošetření fungicidy z balíčku Amistar ­Xtra Artea Plus Pack jsou opravdu široké, a proto lze tuto výhodnou finanční nabídku jen doporučit.*

 

Ing. Helena Bochová

Syngenta Czech

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *