08.02.2024 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský parlament podpořil nové šlechtitelské metody

Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili pravidla pro využití nových genomických technik při šlechtění rostlin. Stanovisko k návrhu Komise o nových genomických technikách (NGT) měnících genetický materiál organismu přijal Evropský parlament 307 hlasy (263 poslanců hlasovalo proti a 41 se zdrželo hlasování).

Evropský parlament o tom informoval v tiskové zprávě. Jak uvádí, za návrhem stojí snaha o udržitelnější a odolnější potravinový systém, díky zdokonaleným odrůdám rostlin, jež budou odolávat změně klimatu i škůdcům, budou mít vyšší výnosy a vystačí s nižšími dávkami hnojiv a pesticidů.

Značení přetrvá

V současné době podléhají veškeré NGT rostliny týmž předpisům jako geneticky modifikované organismy (GMO). Poslanci souhlasili s tím, že takto modifikované rostliny budou rozděleny do dvou kategorií. Do kategorie 1 by spadaly modifikované rostliny rovnocenné rostlinám konvenčním. Na ty by se již nevztahovala legislativa platná pro geneticky modifikované organismy, která je pro ně závazná nyní. Rostliny zařazené do kategorie 2 by přísné předpisy o GMO musely splňovat i nadále. Poslanci chtějí zachovat povinné označování produktů z NGT rostlin kategorie 1 i 2.
Dále se poslanci shodli, že v ekologické produkci budou obě kategorie takových rostlin i v budoucnu zakázány, neboť k potvrzení jejich kompatibility jsou potřeba další studie. Komise by měla rovněž podat zprávu o tom, jak se sedm let po vstupu nových technik v platnost vyvíjí jejich vnímání spotřebiteli a výrobci.

S cílem zabránit právní nejistotě a vyšším nákladům zemědělců a šlechtitelů, a také jejich závislosti na velkých semenářských společnostech, žádají poslanci zakázat veškeré patenty na všechny NGT rostliny, rostlinný materiál, jeho části, genetické informace a procesní vlastnosti, které obsahují.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down