Esa v rukávu českých šlechtitelů

Hlízy šestnácti odrůd a kříženců pocházejících výhradně z domácího šlechtění mohli vidět návštěvníci Země živitelky na stánku společnosti Vesa Velhartice, šlechtění a množení brambor, a. s. Zájemci mohli zhodnotit a od přítomných zástupců firmy získat bližší informace jak o deseti odrůdách z velhartického šlechtění, které se nabízí v současném povoleném sortimentu, tak o dalších šesti materiálech, jež jsou zařazeny do systému zkoušení.

Z již povolených odrůd jmenoval Ing. Miroslav Sedláček, obchodní zástupce firmy, především ranou odrůdu Aneta povolenou v tomto roce. Tato žlutomasá a žlutoslupká odrůda varného typu B-BC se vyznačuje dle jeho slov velmi rychlou dynamikou nárůstu natě a hlíz, vzhlednými a tvarově i velikostně vyrovnanými hlízami, což mimo jiné zaručuje vysoký podíl tržního zboží. Fakt, že tato odrůda netmavne po oloupání ani po uvaření, ji předurčuje k uplatnění v nových technologiích praní či loupání. Z dalších předností Ing. Sedláček uvedl odolnost virózám. Ač je Aneta nová odrůda, její sadba pocházející z předstihového množení, je zemědělcům již pro příští sezónu k dispozici.
S nadějemi hovořil zástupce firmy i o materiálech právě prověřovaných státními zkouškami. Esem v rukávu firmy nazval letos třetím rokem zkoušenou odrůdu s označením VE 75/14, která zřejmě ponese název Red Anna. Název napovídá červenou barvu slupky této polorané odrůdy varného typu B – BA, která by spotřebitele měla zaujmout především svou výbornou stolní hodnotou. Ing. Sedláček zmínil rovněž odolnost virózám, odolnost mechanickému poškození, vyrovnanost hlíz. Jako jednu z velkých předností dále uvedl dobrou skladovatelnost.
Dalším materiálem velhartického šlechtění zařazeným do státních zkoušek, který byl v Českých Budějovicích představen, je kříženec VE 1/21. Jde o ranou odrůdu určenou pro výrobu škrobu, která podle dosavadních výsledků zkoušení již ve třetí dekádě srpna dosahuje vysoký výnos a vysokou škrobnatost.
Vlastnosti avízovaných novinek naznačují, že se pěstitelé mají nač těšit. Kromě toho však jasně dokládají, že práce domácích šlechtitelů nadále intenzivně pokračuje. Společnost Vesa Velhartice, jak Ing. Sedláček informoval, své aktivity dokonce rozšiřuje. Nedávno firma koupila bramborářské pracoviště v České Bělé nedaleko Havlíčkova Brodu, vybavené mimo jiné bramborárnou s kapacitou 1400 t. V tomto areálu by mělo probíhat množení celého velhartického sortimentu nabízených odrůd, a to od meristémových kultur až po nižší stupně sadby brambor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *