29.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ES Imperio – dobyvatel řepkových polí

Společnost Agrofinal nabízí na trhu v České republice špičkovou hybridní odrůdu ES Imperio, která se stala podle údajů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Praha v roce 2019 i třetí nejosévanější hybridní odrůdou v Jihomoravském kraji s plochou nad 500 ha. V Seznamu doporučených odrůd ve sklizňovém roce 2019 skončila v rámci celé České republiky podle výnosu v intenzívní agrotechnice na třetím místě.

V roce 2018 se ES Imperio zařadilo podle Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Praha mezi pět nejvíce osévaných hybridů v Jihomoravském kraji. V roce 2017 byla tato hybridní odrůda Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin Praha vyhodnocena v Jihomoravském kraji jako nejvýnosnější odrůda v rámci osevu celého kraje. Není divu, protože výnosy této hybridní odrůdy přesvědčí každého zemědělce. Výnosové výsledky z praxe na zemědělských podnicích z roku 2017, 2018 a 2019, z výsledků SPZO Praha a ÚKZÚZ a z poloprovozních pokusů 2018 a 2019 opravňují hybridní odrůdu ES Imperio označit jako šlechtitelský unikát.

Středně raná hybridní odrůda řepky ozimé má nejnovější registraci v České republice z roku 2018. Hybrid je rajonizovaný do teplejší i chladnější oblasti pěstování řepky ozimé.

Graf 1 - Seznam doporučených odrůd – intenzívní agrotechnika – sklizňový rok 2019

ES Imperio vytváří silně odnoživé rostliny středního vzrůstu s velmi dobrou odolností proti poléhání. Vyniká svojí plastičností a výbornou mrazuvzdorností. Z pohledu agronomického je ceněn především pro svoji plasticitu a vysokou HTS, kdy zaručuje i v pozdních termínech setí výborné vzcházení a přezimování. ES Imperio má rychlý podzimní vývoj a výborný zdravotní stav. Termín setí je od 20. srpna do 4. září s výsevem 450 000 tisíc semen na hektar.

Odrůda disponuje vysokým výnosem oleje v semeni. Velmi ceněná tolerance vůči suchu dává této odrůdě zelenou. Rostlina má na podzim velmi rychlý růst, a proto je velmi vhodnou odrůdou pro pozdní setí. Na jaře roste pozvolněji, má středně rané kvetení, a tudíž je odolnější vůči pozdním jarním mrazíkům.

ES Imperio vyžaduje vysokou intenzitu pěstování. Tento hybrid zaznamenal masové rozšíření v pěstování v roce 2018 a 2019 i v jiných evropských státech, a to především v Německu, Polsku, Francii, na Slovensku a v Maďarsku.*

Ing. Jiří Kratochvíl

AGROFINAL spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down