Eliminace jednoděložných i dvouděložných plevelů v řepce

Moderní technologie pěstování řepky se zaměřuje na dosažení řidšího porostu tvořeného jednotlivými silnými rostlinami. Díky lepší secí technice je možné dosáhnout rovnoměrného zasetí kolem 40 semen na metr čtvereční. Jednotlivé rostliny mají dostatek prostoru na rozvinutí a vytvoření silného kořenového systému s dostatkem zásobních látek na zimu. Nutným předpokladem pro to ovšem je, že tyto volné plochy mezi rostlinami nezaberou plevelné rostliny dříve, než ty kulturní.

Řepka je v raných růstových fázích konkurenčně velmi slabá, a proto je nutné ji podpořit promyšleným použitím herbicidů. Jak to udělat efektivně, vám chci nastínit v následujících řádcích.

Aplikovat pre– nebo časně postemergentně?

Rozhodnutí zda provést postřik proti plevelům preemergentně nebo postemergentně závisí především na vláhových podmínkách, množství posklizňových zbytků v půdě a spektru plevelů na pozemcích. Roli hraje také organizace práce na farmě a jiné vlivy. Pokud je na pozemku předpoklad výskytu brukvovitých plevelů, je lépe použít systém PREE. Pokud je problém s kakosty, zvládnou ho všechny přípravky BASF stejně dobře.

Butisan® Duo Pack řeší zaplevelení včetně brukvovitých

Butisan Duo Pack obsahuje účinné látky metazachlor a dimethenamid- -P, ale navíc se k němu ještě přidává účinná látka clomazone ve formě mikrokapsulí. Obsažené komponenty se výborně doplňují při spojeném úsilí – v boji proti jednoděložným a dvouděložným plevelům, které se množí semeny. Účinné látky pronikají do plevelných rostlin především kořeny a hypokotylem a dobře se rozptýlí v půdě. Tím je zaručen rychlý nástup účinnosti a jistá následná účinnost v půdě i při různém průběhu počasí. Kombinace tří účinných látek zajišťuje účinek na bezkonkurenčně nejširší spektrum plevelů včetně svízele, heřmánkovitých, kokošky a dalších brukvovitých, kakostů i jiných druhů. Butisan Duo Pack skvěle účinkuje i na jednoděložné plevele, z nichž jmenuji jinak problémovou psárku, chundelku metlici a lipnici roční. Je používán v preemergentním ošetření. Látka clomazone obsažená v balíčku Butisan Duo Pack je formulována do mikrokapsulí, čímž je dosaženo postupného a rovnoměrného uvolňování účinné látky. Díky tomu je postřik skvěle snášen plodinou a zároveň je prodloužena doba účinnosti.

Butisan Duo Pack v dávce 2,25 l/ha Butisan Duo + 0,15 l/ha Clomate je řešením problémů při preemergentní likvidaci kakostovitých, hulevníku, kokošky pastuší tobolky a penízku rolního (díky přidané účinné látce dimethenamid- P). Optimální účinnost má i proti heřmánkovitým druhům a svízeli, a účinkuje tak proti všem důležitým plevelům v řepce. Aplikace musí být skončena před tím, než vzejdou první rostliny řepky. Postřik je dobré provádět ihned po setí, nejlépe ještě tentýž den. Nečekejte na déšť, protože za příznivých podmínek může řepka klíčit už 2–3 dny po zasetí! Samozřejmostí je vhodná příprava půdy, bez hrud a posklizňových zbytků na povrchu. Předpokladem pro spokojenost s přípravkem je dostatečná půdní vlhkost.

Nimbus® Gold

Tento přípravek splňuje všechny parametry uvedené výše. Jako důkaz toho, že vývoj stále pokračuje, je pro vás Butisan Duo s Clomatem připraven jako ready formulace pod názvem Nimbus Gold. V jednom kanystru všechny tři účinné látky, „můžete jen nalít a jet“. Stručně řečeno: doporučená dávka 2–2,25 l/ha, preemergentní použití. Doporučuji vyzkoušet.

Butisan® Complete

Proti širokému spektru plevelů včetně svízele, bolehlavu, psárce, kokošce, kakostům – 2,25 l/ha Butisan Complete (preemergentní ošetření až aplikace do doby přibližně 10 dnů po setí). Je to jednoduché, řepka jde do zimy s vyřízenou konkurencí.

Na řepkou osetých polích si Butisan Complete v loňském podzimu velmi dobře poradil s běžnými pleveli, jako jsou ježatky, laskavce, psárky, béry, lipnice, pěťoury, mléče, pryskyřníky, heřmánky a rmeny, penízky, hluchavky a svízel. Určitou malou skvrnu na vysoké spokojenosti získal v oblastech, kde vůbec nepršelo, nebo aplikace proběhla vzhledem k vývojovým fázím plevelů později – výskyt merlíků. Ty zmrzly v prvních mrazech. Zkušenosti ukazují, že na polích s velmi vysokým výskytem penízků, kakostů či kokošek musí být provedena aplikace plné (registrované) dávky Butisanu Complete, tedy 2,5 l/ha. V těchto případech platí přiklonit se k jistější a lacinější preemergentní aplikaci. Tím si zajistíte vynikající a spolehlivou účinnost. Použití přípravku Butisan Complete je jednoduché i z pohledu organizace prací na farmě. Postřikovač může jet až po zasetí celé plochy ozimé řepky, a to bez obav, že postřik retarduje kulturní porost, případně že některé plevele odrostou.

Pokud se termíny aplikace potkají, je možné Butisan Complete míchat i s přípravky proti výdrolu obilnin – graminicidy. Z produktů firmy BASF bych na tomto místě připomněl graminicid Stratos® Ultra, balený společně se smáčedlem Dash® HC, aplikovaný obvykle ve stadiu do tří listů obilniny v dávce 1 l/ha Stratos Ultra + 1 l/ha Dash HC. Další z používaných kombinací jsou ty s listovými hnojivy, insekticidy, případně, pokud dochází k velmi pozdní aplikaci, též s regulátory růstu. Také v případě výskytu vytrvalých plevelů (pcháčů) je možná kombinace s přípravky proti těmto plevelným druhům.

Pevně věřím, že vaše osobní zkušenosti s touto novinkou byly také velmi dobré, a pokud zatím vlastní zkušenosti nemáte, tak neváhejte a vyzkoušejte si ji sami. Více informací vám rádi poskytnou regionální zástupci BASF. ❊

Ing. Lubomír Zámorský, Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.,

BASF spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down