Tiffany je odrůda dvouřadého ozimého sladovnického ječmene, která byla vyšlechtěna firmou Breun v Německu a je zastupována v České republice Zemědělským výzkumným ústavem Kroměříž, s.r.o. Byla registrovaná v roce 1999 na základě výsledků ve státních odrůdových zkouškách v letech 1996 – 1998, v nichž dosáhla v porovnání se standardními odrůdami dvouřadého ozimého ječmene (Monaco, Marinka) výnosu 101,5 %. V letech 1998 - 2000 dosáhla v pokusech ÚKZÚZ v porovnání se standardními odrůdami Babylone a Monaco výnosu 106,5 % (graf 1). Hmotnost tisíce zrn je u této odrůdy velmi vysoká a pohybuje se na úrovni 47 - 56 g. Podíl předního zrna na sítě 2.5 mm činil 85 – 90 %.
Tiffany je odrůda středně pozdní, ranější než odrůda Marinka a o jeden den pozdnější v metání i v plné zralosti než odrůda Monaco. Přezimování odůdy Tiffany je na úrovni kontrolních odrůd. Má vyváženou komplexní rezistenci proti listovým chorobám (padlí travnímu, rzi ječné, skvrnitosti způsobené houbami Rhynchosporium secalis a Pyrenophora teres). Tiffany má středně dlouhé stéblo a vysokou odolnost vůči poléhání.
Technologická kvalita zrna je dána především nízkým obsahem bílkovin (do 11 %) a sladovnické parametry této odrůdy jsou podle Výzkumného ústavu sladařského v Brně porovnatelné nebo lepší než u nejrozšířenější odrůdy jarního sladovnického ječmene Akcent. Otázka nákupu pro sladovnické účely je však plně v kompetenci sladařského průmyslu.
Pro pěstování odrůdy Tiffany platí tato pěstitelská doporučení:
Volba předplodiny - výhodnější je zařazovat odrůdu po lepších předplodinách, nejlépe po ozimé řepce, zvláště pokud bude záměrem produkce ječmene pro sladovnické účely.
Doba setí - vhodné období je podle výrobního typu v rozmezí od 15. do 30. září. Rozhodně je výhodnější sít odrůdu Tiffany před ostatními ozimými odrůdami, zvláště šestiřadými. Výsevek je závislý na předplodině a termínu setí a pohybuje se v rozmezí 3,5 až 4,5 mil. klíčivých semen. Příliš husté a přerostlé porosty jsou náchylnější k vyzimování, naopak u řídkých porostů nelze spoléhat na odnožování na jaře.
Dávky dusíku jsou rovněž závislé na předplodině, výrobním typu a předpokládaném technologickém využití, zvláště pokud bude přicházet v úvahu využití pro sladovnické účely. Celková dávka by se měla pohybovat v rozmezí 30 - 120 kg.ha-1.
Ošetření regulátory růstu je možné vzhledem ke skutečnosti, že průběh povětrnostních podmínek může ovlivnit tvorbu porostů v takovém rozsahu, že nastane nebezpečí polehnutí. Přípravek a dávku je nutné určit podle obsahu účinné látky a doporučení v metodikách ochrany rostlin. Rozhodnutí je možné odsunout až do doby těsně před metáním.
Chemickou ochranu lze provádět jen v případě nebezpečí epidemického výskytu chorob, zvláště listových skvrnitostí, poněvadž odrůda má vyváženou střední rezistenci proti listovým chorobám.
Ing. Jaroslav Špunar, CSc.,
Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o.