Ve Švýcarsku občané hlasovali v referendu ke dvojici agrárních iniciativ. Jedna nesla název Za Švýcarsko bez syntetických pesticidů, druhá Za čistou pitnou vodu. V obou případech je občané odmítli. Přijetí by znamenalo velkou změnu pro zemědělství.
Referenda se zúčastnilo téměř 60 % oprávněných voličů. Pro iniciativu Švýcarsko bez syntetických pesticidů hlasovalo 39,4 %, proti 60, 6%. Co se týče druhé iniciativy Za čistou pitnou vodu, ta byla odmítnuta v poměru 39,3 % pro a 60,7 % proti. „Ne“ oběma iniciativám potvrzuje správnou cestu Spolkové rady a Parlamentu v oblasti zemědělské politiky, uvedl švýcarský prezident Guy Parmelin. Konstatoval, že lidé tak vyjadřují podporu udržitelnému a regionálnímu zemědělství. „Kampaň před referendem byla velmi emotivní. Nyní je důležité, aby si příznivci a odpůrci vyšli vstříc. To vyžaduje vzájemnou důvěru,“ upozornil.
Výsledek přivítal také Švýcarský zemědělský svaz. V tiskové zprávě konstatoval, že domácí zemědělský a potravinářský průmysl je rád, že oba extrémní návrhy nenašly většinu. „Snížily by domácí produkci, podpořily dovoz potravin a zvýšily jejich cenu. Zejména iniciativa týkající se pitné vody by nebyla ani přínosem pro životní prostředí. Nová legislativa týkající se pesticidů také zaručuje, že budou učiněny další kroky směrem k ještě udržitelnějšímu zemědělství,“ uvedl svaz. Výbor proti oběma extrémním zemědělským iniciativám je podle něj potěšen, že většina obyvatel nechce vylít s vaničkou i dítě a ohrozit domácí produkci příliš extrémními požadavky.
„Jménem místních zemědělských rodin a celého potravinářského průmyslu děkuje švýcarským voličům za jejich důvěru. Zcela správně předpokládají, že již zahájená opatření, a zejména nová legislativa týkající se pesticidů, povedou v každém případě ke zlepšení praxe, menší míře využívání ochrany rostlin a k nižším rizikům,“ konstatuje svaz. Dodal, že se švýcarské zemědělství chce dále rozvíjet ve smyslu udržitelného potravinového systému, a proto bude usilovat o dialog s hodnotovým řetězcem a spotřebiteli a vyjde vstříc poptávce.*