Dvě novinky z Vysočiny

Sadbové brambory z Vyklantic znají velcí pěstitelé i zahrádkáři. Přesto podle Ing. Josefa Dvořáka, ředitele akciové společnosti Vysočina Vyklantice, neškodí připomínat různými formami, že firma stále existuje a prosperuje. Vhodnou příležitostí pro prezentaci tradičního sortimentu odrůd i novinek byla výstava Země živitelka v Českých Budějovicích.

Ve Vyklanticích se věnují novošlechtění brambor, udržovacímu šlechtění a vyrábějí sadbu brambor v základní (SE 1, SE 2 a Elita) i certifikované (C1 a C2) kategorii. Vysoká kvalita sadby je zajišťována za pomoci moderní technologie tkáňových kultur. U udržovaných odrůd jsou každoročně nakupovány viruprosté rostliny ve zkumavkách z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o. Z nich se v síťovnících získává zdravá sadba, která je dále přemnožována.
„Sadbu dodáváme pro velkoodběratele v pytlích po 50 kilogramech i volně loženou, pro zahrádkářské svazy a specializované prodejny máme pětikilogramové balení,“ říká Ing. Dvořák. „Neodříkáme se ani zmíněných dodávek pro maloodběratele. V celkovém objemu tato forma zaujímá velkou část naší produkce a význam pěstování brambor z certifikované sadby i na malých plochách jistě nemusím pro odborný tisk blíže vysvětlovat.“
Kromě tradičního sortimentu odrůd (jmenujme například velmi ranou Impalu, ranou Dali či Karin nebo polorané – Lauru s tmavě žlutou dužninou a velmi chutnou konzumní odrůdu Ditta) byly na výstavě prezentovány i dvě novinky z vyklantického novošlechtění, které jsou vedeny druhým rokem ve státních registračních pokusech.
Kříženec VY 12/7 z kategorie velmi rané odrůdy má velmi dobrou stolní hodnotu, kterou si udržuje po celou dobu skladování. Hlízy střední velikosti jsou podlouhlé se žlutou slupkou a mělkými červenými očky. Jejich dužnina je středně žlutá. Výnos hlíz je střední a z pěstitelského hlediska je odrůda vděčná za vyrovnanou intenzivní výživu.
Kříženec VY 9/5 je poloraný. Hlízy jsou po uvaření pevné, slabě moučnaté, netmavnou. Mají oválný tvar s mělkými očky, dužnina je sytě žlutá. Přednostmi této nové odrůdy jsou vyšší výnos větších hlíz s dobrou tržní výtěžností a již zmiňovaná sytě žlutá dužnina. Při pěstování je třeba dát pozor na hnojení dusíkem. Nesmí se přehnojit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *