17.07.2017 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drží punc jedinečnosti a výjimečnosti

Hybridní ozimé ječmeny Hyvido se v minulých letech dostaly do širokého povědomí úspěšných pěstitelů této komodity. Společnost Syngenta proto na technologie hybridních ječmenů zaměřuje pozornost a neustále je inovuje. Svědčí o tom i závazek Syngenty v rámci projektu The Good Growth Plan – zvýšit hektarové výnosy obilnin. Je potěšitelné, že za pomoci přípravků na ochranu rostlin od firmy Syngenta a především díky zkušeným farmářům se tento závazek daří plnit.

I po letech pěstování ozimých hybridních ječmenů si Hyvido stále drží punc jedinečnosti a výjimečnosti. Pojďme si připomenout hlavní rozdíly a benefity hybridních ječmenů Hyvido oproti klasickým liniovým odrůdám.

Za původem každého hybridu stojí pečlivý výběr rodičovských komponent. Díky vhodnému výběru se dosáhne požadovaného heterózního efektu, který se projevuje především vyšší vitalitou, a na ni navazují veškeré další benefity.

Ihned při setí si lze všimnout prvního rozdílu – sníženého výsevku. Díky vyšší vitalitě je možné jít s výsevkem na nižší úroveň, protože vzhledem k vyšší energii klíčení rostlinky vyrůstají rychleji a zdravěji. Ihned si vytvářejí masivnější kořenový systém, který je základem pro další vývoj.

Pokud se rozhodnete sít hybridní ječmen později, než je pro něj obvyklé, s hybridy společnosti Syngenta je to možné. Pak se může ale stát, že rostliny před ukončením vegetace na podzim budou mít třeba jen jednu odnož, ale to nevadí, jelikož na jaře je stále dost času. Ihned, jak to na jaře počasí dovolí, se dodá rostlinám dusík, ideálně se sírou. Díky vysokému odnoživému potenciálu jsou rostliny schopny výpadek z podzimu zcela dohnat a vymazat.

Na konci odnožování se ječmen přihnojí dusíkem, aby zakládající se klásky měly dost výživy. Aplikace fungicidu Archer Turbo a regulátoru růstu Moddus připraví porost k vysokým výnosům. Aby radost z porostů do sklizně již nic nepokazilo, Syngenta doporučuje ochránit praporcový list a klas přípravkem Bontima, zkrátit poslední internodium a předejít zalamování velkých těžkých klasů. Pak už můžete v klidu čekat na sklizeň.

Z mnohaletých pokusů společnosti Syngenta je patrné, že pěstování hybridních ječmenů Hyvido zvyšuje hektarové výnosy oproti liniovým odrůdám (graf).

Wootan

Wootan je hybrid klasového typu, velikost jeho klasu je impozantní. Zajímavý je jeho prověřený vysoký výnos, v odrůdových zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v letech 2011 až 2014 dosáhl nejvyššího průměrného výnosu mezi ozimými ječmeny. Vysoký výnos je podpořen i vysokou objemovou hmotností.

Galation

Galation je velmi plastický a tvárný hybrid, typově odpovídá kompenzačnímu hybridu, nicméně s velmi vysokou HTZ. To z něj v kombinaci s výborným zdravotním stavem a s velmi dobrou výnosovou stabilitou dělá velmi zajímavou volbu pro pěstitele napříč pěstebními podmínkami České republiky. Hybrid Galation umí vytvořit velký počet odnoží a zároveň vyniká počtem zrn v klase. Je však třeba vyzdvihnout i kvalitu jeho zrna, především objemovou hmotnost.

Mercurioo

Doposud nejnovější hybrid na našem trhu Mercurioo je typická kompenzační odrůda. Vyznačuje se mimořádně vysokou odnoživou a regenerační schopností. Pěstitele v lokalitách s průběhem drsnějších zim bude jistě zajímat, že tento hybrid má vysokou zimovzdornost. Velkým benefitem této odrůdy je i velká schopnost tvořit produktivní odnože v jarním období, proto není problém ani porost, který do zimy jde s malým počtem odnoží.

Ing. Martin Olišar

Syngenta Czech s. r. o.

Foto:

Porost Galationu v době nalévání zrna

Čerstvě vymetané klasy – Wootan, Galation, dvě kontrolní liniové odrůdy (zleva)

Vitalita rostlin – Wootan, Galation, dvě kontrolní linie (zleva)            F

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down