Využití dronů ke snímkování představila na výstavě Naše pole také společnost UAVEX s. r. o. Jak uvádí, lze ho využít například v rámci precizního zemědělství.
Konkrétně technologie multispektrálního snímání zemědělské půdy umožňuje analyzovat stav půdy a kondici rostlin a zacílit zemědělskou činnost přesně do těch míst, která je potřebují. Pro precizní zemědělství je potřeba nejen bezpilotní letoun s multispektrální kamerou pro pořízení snímků a navazující software pro analýzu získaných dat, ale samozřejmě také zemědělskou techniku, která na základě získaných údajů dokáže provést příslušný zásah.
Snímkování porostu probíhá s pomocí multispektrální kamery, která zaznamená široké spektrum vlnových délek, včetně těch, které nejsou viditelné prostým okem. Využívá se principu, že zdravé rostliny odráží světlo jiné vlnové délky než nemocné rostliny, nebo například různě kvalitní půda odráží světlo odlišných vlnových délek, konstatuje společnost Uavex. Analýzou a interpretací získaného obrazu pak lze zjistit třeba potřeby rostlin, což je možné využít k důkladnému monitoringu porostu a případné rychlé reakci. Navazující přesná aplikace pak má díky lepší ekonomičnosti přinést úspory a zvýšit efektivitu práce. Výhodou je také větší šetrnost k životnímu prostředí. Multispektrální snímky mohou ukazovat například poškození plodiny v důsledku předávkování herbicidů, které vzniká třeba na souvrati, ale také podvýživu rostliny, ukázala společnost v expozici přímo na příkladech.
Jak Uavex uvádí na svých internetových stránkách, kromě vývoje, konstrukce, prodeje, servisu a praktického uplatnění bezpilotních systémů poskytuje odborné školení k bezpilotním prostředkům a pomáhají vyřizovat legalizaci leteckých prací.*