Drobné ovoce pěstují v krytech

Nedaleko Českého Brodu narazíme v obci Břežany na firmu Berry servis, s. r. o. Vedle produkce drobného ovoce a nabídky frigo sadby jahod provozuje pěstitelskou palírnu. Pro profesionální zahradníky přinesla na český trh fóliové kryty značky Hagrowe tunnels, závlahy a jiné profesionální technologie.

V produkci společnosti Berry servis vedou jahody, následované malinami a ostružinami. Pro kompletaci nabídky drobného ovoce nakupují v Břežanech borůvky.

Základem je kvalitní sadba
Pro výsadby na vlastní plochy i pro ostatní pěstitele přiváží na český trh kvalitní nizozemskou frigo sadbu jahod společnosti Goossens flevo plant, B.V. Tyto sazenice se sklízejí na podzim a do expedice udržují při teplotě –2 °C. Chlazená sadba je určena pro zakládání porostů od brzkého jara do konce června. Všechny zásobní látky má ukryty v srdíčku a kořenovém systému. Rostlina má diferenciované květní pupeny pro příští rok a první úrodu se tak sklízí již v roce výsadby.
Produkční plochy jahodových výsadeb dosahují v Břežanech 30 hektarů a i pro ně zvolili sazenice frigo. Pro ranou sadbu vybrali odrůdu Flair, která vyniká tvrdšími a většími plody až do konce sklizně. Hlavní sklizni vévodí odrůdy Darselect a Elsanta a ně navazuje Salsa. Všechny jmenované odrůdy mají vysoký výnosový potenciál při dodržení všech potřebných pěstebních podmínek. V bohaté nabídce stáleplodících odrůd zvítězila odrůda Evie 2, která podle zjištěných poznatků nejlépe snáší drsnější vnitrokontinentální klima, jež se vyznačuje velkými rozdíly teplot v průběhu roku. Tuto hlavní stáleplodící odrůdu doplňují odrůdy Everest, Florin a Floriante.

Vyšší intenzita produkce
Aby ve společnosti Berry servis zvýšili intenzitu pěstování stáleplodících odrůd, pořídili si před čtyřmi lety fóliové kryty od firmy Haygrove tunnels o celkové ploše pěti hektarů. Výsadba v krytých plochách umožňuje snížit dávky ochranných prostředků, zvýšit hustotu výsadby i sklizeň v deštivých dnech. Tyto výsadby jahod také dosahují delšího období sklizně. Pro optimální kondici rostlin se používají pouze jeden rok. Za něj se sklidí v průměru 25 až 30 tun plodů z jednoho hektaru.
Sazenice jahod jsou ve krytu širokém osm metrů sázeny v pěti řádcích s šířkou meziřádku 60 centimetrů. Výška oblouku dosahuje 3,5 metru, délka tunelu 200 metrů. Tak je poskytnut dostatek prostoru pro pohodlný pohyb mechanizace i osob. Samozřejmostí je vybavení kapkovou závlahou s vývodem kapkovače ke každé sazenici. Veškerá závlahová voda je shromážděna v zásobní nádrži o objemu 500 kubíků a je čerpána z vrtu. Připojená automatika umožňuje i přípravu hnojivé zálivky podle nastavených pokynů.
Trvanlivost používané fólie dosahuje tří až čtyř let. Díky mléčnému zabarvení nedochází v průběhu letních měsíců k přehřívání porostu.

Každý rok na nové plochy
Výhodou zvolených fóliových krytů společnosti Haygrove tunnels je jednoduchá a rychlá montáž a demontáž základní konstrukce. Pro jahody, které jsou kulturou náročnou na půdní podmínky a nesnesou pěstování po sobě, je ideálním řešením. Každý rok na jaře se tak fóliovník stěhuje na místo vybrané pro pěstování jahod. Výsadby sazenic a stavba konstrukce probíhají souběžně a optimální termín dokončení obojího je do konce června. Patky jednotlivých oblouků se zavrtávají přímo do země a na ně se nasazují samotné oblouky. Následuje zakrytí fólií a její upevnění pomocí provazů přehazovaných ze strany na stranu a vázaných do jednotlivých oček. Ani každoroční stěhování nijak neubralo na použitelnosti těchto krytů a nesnížilo jejich využitelnost. A protože byli v Berry servisu s tímto systémem více než spokojeni, stali se zástupci této společnosti na českém trhu.
S každoročním nezbytným stěhováním konstrukce fóliovníku je spojeno mnoho provozních nákladů i starostí. Proto v letošním roce využili při produkci jahod nové technologie. Místo klasického umístění rostlin v půdě sáhli po rukávcích naplněných kokosovým vláknem. Tento výrobek pochází od belgického dodavatele. Náplň rukávců je z praného a drceného kokosového vlákna. Používat se mohou dva roky a poté se zlikvidují kompostováním. Rostliny v nich umístěné nijak neovlivňují půdní rozdíly a rostliny jsou tak více vyrovnané. Tato technologie pěstování se uplatní především při vysoce intenzivním pěstování ve fóliovníku. Zvýšené vstupní náklady se při dobré technologii pěstování vrátí na vyšší a kvalitnější úrodě.

Nové plochy fóliovníků
Jak již bylo řečeno, vedle jahod produkují v Berry servisu další drobné ovoce – maliny a ostružiny. A jelikož tyto plodiny jsou na nepřízeň klimatických podmínek snad ještě náchylnější než jahody, pořídili si v polovině letošního roku další tři hektary fóliových tunelů. Opět sáhli po vyzkoušeném systému Haygrove tunnels.
Obě plodiny byly vysazovány ještě v průběhu výstavby tunelu. Jelikož je potřeba dostatečného zapojení trávníku v meziřadí, k potažení fólie dojde až na jaře příštího roku. Odpadne tak i nutnost závlahy výsadeb v průběhu podzimu a nutnost kasání fólie v průběhu zimních měsíců.
Pro tyto výsadby zvolili v Berry servisu šířku tunelů devíti metrů a výšku 4,5 metru. Výsadba obou kultur je provedena ve třech řádcích tak, aby byl umožněn přístup mechanizace i ke krajovým řádkům z obou stran. Kryt v tomto případě bude sloužit především jako ochrana květů a plodů v době deště. Neslouží k urychlení násady plodů či prodloužení sezóny.
Z odrůd maliníku zvolili Tulameen, která vyniká kvalitou plodů. Sadba pocházela od českého dodavatele. U ostružin zvítězila beztrná Loch ness s vysokým výnosem kvalitních chutných plodů.
V tomto intenzivním způsobu pěstování předpokládá Ing. Martin Louda, jeden z majitelů společnosti, výnos sedm až osm tun z hektaru u ostružin a pět tun u malin. Při ploše výsadeb 11 hektarů maliníku a 1,5 hektaru ostružiníku jsou nároky na sklizeň vysoké.

Posklizňové ošetření
Sklizeň malin a ostružin probíhá každý den, u jahod také, ale ty při nižší úrodě snesou sklizeň i jednou za dva dny. Všechny plody se sklízí ručně přímo do prodejních plastových misek naskládaných v přepravce. Z pole se sváží do speciální místnosti, ve které dojde k prudkému zchlazení plodů na 4 °C. Následuje kontrola hmotnosti a kvality a přidání víček s etiketou. Jednotlivé krabičky se opět naskládají do přepravek a umístí do skladu. K prodloužení trvanlivosti napomáhá sycení vzduchu ozonem, který likviduje zárodky plísní a chorob. Tak ošetřené sazenice potom směřují prostřednictvím sítí, velkoobchodů i maloobchodů ke spotřebitelům. A jak napovídají údaje o spotřebě, není jich zrovna málo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *