Na jednoho z aktuálně nejvýznamnějších škůdců řepky, dřepčíka olejkového, se v rámci své přednášky na sympoziu firmy Corteva zaměřil odborník z firmy Agritec Plant Research Ing. Marek Seidenglanz, Ph.D. Důležité u tohoto škůdce je podle něj vědět, že dospělci migrují do porostů řepky na počátku září, na konci druhé dekády září kladou vajíčka a první larvy se začínají objevovat na konci září až počátku října.
Změny klimatu přináší i změny ve vývoji dřepčíka olejkového, který se z letních stanovišť přesouvá do porostů řepky stále dříve, příští sezónu lze očekávat posun i k 4. až 5. 9. Posouvá se také období, kdy se začínají objevovat první samice schopné klást (vhodné období pro zásah, kterým předcházíme napadení rostlin larvami). Zatímco loni to bylo kolem 18. 9., předloni kolem 20. 9., letos na podzim to může být zase o něco dříve. „S tím je třeba počítat, výrazně to ovlivní, jak budou účinné zásahy,“ zdůraznil Ing. Seidenglanz.
Kladl si také otázku, zda má smysl používat insekticidně mořené osivo přípravkem Lumiposa (cyantraniliprole) v boji proti dřepčíkovi olejkovému. Pro požadovanou účinnost proti dospělcům je podle něj nutné zkombinovat moření a termín setí, kdy by porosty v době migrace tohoto škůdce měly být již vzešlé a měly mít vytvořeny děložní listy. V nejdůležitějším období pak insekticidní moření poskytne porostu adekvátní ochranu a vytvoří se tak podmínky proto, aby bylo možné zvažovat a provádět další ochranu insekticidy foliárně, doplnil Ing. Seidnglanz. Efekt na larvy dřepčíka olejkového je již výrazně nižší. V této souvislosti se ale podle řečníka projevuje nepřímý nástroj ochrany, a to účinek látky cyantraniliprole na napadení kořenů řepky larvami květilky. Silné rostliny jsou pak méně bržděné v růstu při napadení dřepčíkem olejkovým.
Účinná látka cyantraniliprole hraje důležitou roli i v antirezistentní strategii, kdy dřepčík olejkový v posledních letech ztrácí citlivost na pyretroidy (ochrana proti škůdcům v řepce je založena zejména na používání pyretroidních přípravků). V této souvislosti, když se podíváme na možnost zařadit insekticidně mořené osivo do systému ochrany řepky proti škůdcům, nabývají insekticidní mořidla na dalším významu, zdůraznil Ing. Seidenglanz.
Vedle vlastních zásahů chemických či biologických proti dřepčíkovi olejkovému poukázal na významnou roli agronomických opatření. Patří mezi ně způsob založení porostu i výběr vhodných odrůd, mezi kterými jsou průkazné rozdíly ve schopnosti projít s menším či větším poškozením v nejcitlivějším období (BBCH 09–11).*