11.08.2022 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrá sezóna pro pěstitele kmínu

Kmín patří k našim tradičním plodinám využitelným v kuchyni i k léčebným účelům. Z pěstovaných kořeninových rostlin zaujímá v České republice největší výměru. ČR se řadí k nejvýznamnějším pěstitelům kmínu v Evropě. Domácí roční spotřeba kmínu se pohybuje nad dvěma tisíci tun.

Minulá sezóna byla pro naše pěstitele kmínu z hlediska dosažených výnosů úspěšná. Nadto se u nás meziročně zvýšila výměra kmínu. Loni kmín na našich polích zaujímal plochu 3183 hektarů, zatímco v roce 2020 jen 2756 hektarů.

V loňském roce dosáhl průměrný výnos kmínu v ČR 0,83 t/ha. Loni se v naší republice vyprodukovalo 2648 tun. Po dvou špatných ročnících s nízkou produkcí kolem tisíce tun konečně přišla úspěšnější sezóna. 

V roce 1996 bylo založeno sdružení Český kmín, které bylo později přejmenované na spolek. Jeho hlavním cílem je zajistit vysokou kvalitu produkce kmínu všech povolených odrůd. Důkazem této snahy bylo získání chráněného označení původu Český kmín v roce 2008.

Množství informací z oblasti pěstování kmínu měli možnost načerpat účastníci semináře v Havlíčkově Brodě, který pořádal spolek Český kmín, z. s., ve spolupráci s firmou Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. Tradiční akci uváděl předseda spolku Český kmín Ing. Josef Linhart.

Produkce kmínu má v naší republice velké výkyvy. Zatímco předloňská sklizeň byla v České republice podprůměrná, loňská naopak značně nadprůměrná. Pěstování kmínu z ekonomického pohledu rozebral Ing. Jaroslav Minařík z firmy Tilia s. r. o.

Periodicky se opakující nárůsty sklizňové plochy kmínu mají svůj původ v nevhodně načasovaných osevech příležitostných pěstitelů kmínu nalákaných v určitém obdobní nadprůměrnými cenami kmínu na trhu. Loni se u nás docílilo vysoké produkce kmínu díky vyšším výnosům i nárůstu sklizňové plochy o patnáct a půl procenta. Produkce meziročně vzrostla o 142 procent, což představuje nejvyšší navýšení za 25 let.

Průměrná produkce kmínu na našem území posledních třinácti let dosahuje hodnoty 2 267 t. Průměrná výměra kmínu v ČR za stejné období představuje 3 021 ha a průměrný výnos 0,75 t/ha. Ing. Minařík zhodnotil loňský výnos kmínu jako nadprůměrný, přičemž se meziročně zvýšil o více než deset procent. Upozornil na to, že se započítávají i ekologické plochy, kde se sklízí mnohem méně než při klasickém pěstování. Výměra kmínu v ČR i s ekologickým má dlouhodobě rostoucí tendenci.

Z naší republiky se z dlouhodobého hlediska standardně vyváží 600 až 800 tun kmínu za rok. Menší množství se k nám také dováží, přičemž většinou převažuje export nad importem. Dlouhodobě se do naší republiky dováží kolem 500 t kmínu. V posledních dvou sezónách ale bylo saldo vývozu a dovozu kmínu vyrovnané.

Orientace na kmín je v ČR efektivní a zisková pouze při jeho trvalém a pravidelném pěstování, podpořeném dlouhodobými odběratelsko-dodavatelskými vztahy. Příležitostné setí kmínu většinou z více důvodů nepřináší očekávaný efekt, pokud nekončí přímo ztrátami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down