Do Irska za inspirací i nákupem

Čtvrtý ročník jedné z největších zahradnických výstav v Irsku se vydařil. Do Phoenix parku v Dublinu přilákal Bloom 2010 bezmála šedesát tisíc návštěvníků, kteří v průběhu pěti dnů trvání výstavy mohli obdivovat ukázkové zahrady, nakoupit zahradnické výpěstky či potřeby a ochutnat produkty domácí produkce.

Dublin jako hlavní město Irska je domovem pro více než milion obyvatel. Těm slouží k rekreaci kromě okolní zeleně i městské parky. Jedním z nich je zmiňovaný Phoenix Park, který se svými 707 hektary patří k největším parkům v celé Evropě. Park je umístěn 2,5 kilometru od dublinského centra západním směrem. Byl založen v roce 1662 a původně sloužil jako obora pro vysokou. Součástí parku je i rezidence irské prezidentky. Ta se bez jakýchkoli oficialit objevila i na otevření veletrhu Bloom a prohlédla si všechny připravené expozice.

Pro tvorbu vlastní zahrady
Začátek června se část Phoenix Parku proměnila ve výstavní areál. Na návštěvníky čekaly pavilóny s prodejem školkařských výpěstků a potravin. Hlavními tématy letošního 4. ročníku bylo téma udržitelnosti, místních potravin a Vypěstuj si sám. Popularitu si za dobu trvání získaly i ukázkové zahrady vytvořené podle londýnské RHS Chelsea Flower Show, jedné z nejznámějších světových zahradnických výstav.
Velkým lákadlem k návštěvě veletrhu byly zahrady navržené předními irskými zahradními architekty. Celkem 25 větších a menších ploch nabízelo návštěvníkům Bloom různé pohledy na tvorbu zahrad. Soutěžící měli za úkol vytvořit na dané ploše (trávník v parku, rovina) v průběhu jedenácti dnů zahradu podle svého návrhu. Hodnocení se vedle odborné poroty, která rozdala bezmála dvacet medailí, ujali právě návštěvníci a volili nejkrásnější zahradu v každé kategorii. Ve většině zahrad byla obsažena v nějaké formě voda. Podle jejího použití dodáme zahradě klid či dynamiku. I výběr použitých rostlin v ukázkových zahradách byl podobný. Většina z architektů sáhla po původních irských rostlinách. Mírně překvapí častý výběr břízy bělokoré (Betula pendula). Na otázky, co tvůrce zahrady vedlo k tomuto výběru, odpovídali nejčastěji, že tato dřevina vytváří dojem propojení krajiny a zahrady, úchvatný zimní dojem a zjemní případné technické konstrukce. O tom, že mohou být příčinou alergie, v této zemi snad nikdy neslyšeli.

Větší výběr rostlinného materiálu
Mírně teplé oceánské podnebí dovoluje růst a přezimování rostlinám, které se ve střední Evropě ukládají před příchodem zimy do krytých prostor. Ve venkovních výsadbách lze obdivovat například kamélie, ale i pelargonie či rozmarýn. I pro rostliny, které v našich podmínkách strádají, je v Irsku příznivé klima. Příkladem mohou být japonské javory či cesmíny, které se v místních parcích považují skoro za invazní. Pro obyvatele střední Evropy, který podniká či se zajímá o zahradničení, je Irsko zkrátka rájem.
Častá byla i kombinace okrasné a užitkové zahrady na jedné ploše záhonu. Koncept podobně řešené zahrady představil i vítěz, zahradník amatér, populární televizní show Super Garden. Zahrada pro milovníky kachen v sobě spojovala výběh pro kachny, ale i okrasnou a užitkovou část. I prezentace občanského sdružení Grow it Yourself (GIY) se linula v podobném duchu. GIY spojuje na pět tisíc lidí rozdělených do 75 skupin po celém Irsku. Cílem je ukázat ostatním, co vše lze na malé ploše moderní městské zahrady vypěstovat. Vytvořená zahrada byla domovem pro včelstvo, stál v ní skleník či zajímavý vertikální záhon. Tvůrci hodně pracovali i s méně známými bylinkami, sběrem dešťové vody, mulčováním, na zahradě bylo posezení a gril, a to vše na ploše 175 metrů čtverečních.

Pro příjemně strávený den
Jednou z ukázkových zahrad byla i Zahrada možností, určená předškolním dětem. Na šesti oddělených plochách měly děti možnost provozovat šest různě zaměřených aktivit, které je učí pohybu a hře na zahradě. Plochy zároveň sloužily jako inspirace pro rodiče.
Pro mnoho rodin slouží veletrh i jako výletní místo. Pro dospělé i děti je tam spousta atrakcí a zajímavých expozic, například přehlídka ztracených řemesel, ukázky těch přeživších, ale i zajímavý kulturní program.
Příští ročník proběhne na stejném místě v termínu 2. až 6. června 2011.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *