Digitalizaci zemědělství byl věnován seminář, který proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Vyplynulo z něj, že využívání této skupiny technologií může například pomoci s řešením nedostatku pracovníků v zemědělství nebo snížit spotřebu přípravků na ochranu rostlin, hnojiv nebo vody. Vyžaduje ale investice, ochotu pracovníků a legislativu, které se nezpožďuje za potřebami praxe.
„Digitalizace se stala klíčovým faktorem ve všech odvětvích a zemědělství není výjimkou. Je to oblast, která otevírá nové možnosti a přináší inovace, jež mohou výrazně zlepšit efektivitu, konkurenceschopnost a především udržitelnost našich zemědělských podniků“, uvedl místopředseda Zemědělského výboru PSP ČR Karel Smetana, pod jehož záštitou akce proběhla.
Náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek uvedl, že resort považuje digitalizaci za prioritní oblast. V přípravě je strategický dokument k digitalizaci zemědělství, který má rámcově definovat cíle a iniciativy požadavků na tuto oblast. Dodal, že digitalizace, automatizace a robotizace prostupují celým zemědělským sektorem a je třeba se na to připravit nejen v zemědělských podnicích a ve státní správě, ale také na všech úrovních škol. V současné době každý pátý zemědělec v ČR investuje do robotizace a digitalizace, připomněl.
Pro moderní zemědělství je důležitý rozvoj 5G sítí. Do začátku roku 2031 má jimi být pokryto 99 % obyvatel každého okresu a 90 % jeho území, uvedl Luděk Schneider, ředitel odboru elektronických komunikací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Legislativa pokulhává za vývojem
Budoucnosti precizního zemědělství se věnoval Martin Hučko, ředitel marketingu a podpory prodeje akciové společnosti STROM Praha, a. s. Uvedl, že v oblasti precizního zemědělství spolupracují s Českou zemědělskou univerzitou. Upozornil, že zemědělci a komerční sféra jsou velmi napřed před legislativou a dodal, že je problém získat v zemědělství zaměstnance. Řada cílů strategie Green Deal je podle něj řešitelných existujícími moderními technologiemi, jde například o redukci používání pesticidů nebo minerálních hnojiv. Jako příklad uvedl jejich technologii See & Spray, což je bodové ošetření, které dokáže uspořit až 80 % přípravků na základě využití aplikační mapy.
Kvestor ČZU Jakub Kleindienst posluchače seznámil s projektem Chytrá krajina, při kterém se 5G sítě a internet věcí také využívají.
Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.*