03.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dětem ukázali fascinující taje rostlin

Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o., a Zemědělský výzkum, spol. s r. o., v Troubsku uspořádaly zajímavou akci Den fascinace rostlinami. Akci navštívilo během posledních dvou květnových dnů kromě široké veřejnosti také bezmála 800 žáků s pedagogickým doprovodem ze dvou mateřských, jedenácti základních a čtyř středních škol. Ti mohli pozorovat a všemi svými smysly vnímat, jak neuvěřitelně fascinující jsou nejen rostliny, ale i půda, voda a živočichové.

Pracovníci Výzkumného ústavu pícninářského připravili hned několik stanovišť pod širým nebem i v laboratořích, kde se mohli děti, studenti a široká veřejnost poutavou formou dozvědět mnoho zajímavostí z tajuplné říše rostlin. To, co návštěvníky daného stanoviště čekalo, napověděl již jeho název: Co dokáže voda a vítr na polích, Mrazivá science show nebo Čmeláčí reality show, Houby nejsou jenom k pochutnání, to jsou jen některé z nich.

Nebezpečné plísně

Na stanovišti nazvaném „Houby nejsou jenom k pochutnání“ se účastníci dozvěděli, jak nebezpečné mohou být plísně na a v potravinách. Děti se dozvěděly o mikrosvětě hub, které se vyskytují na rostlinách. Plísně zkoumaly také pod mikroskopem. Zjistily, že plísně mohou být velmi škodlivé a ohrožovat zdraví lidí i zvířat. Dokonce i to, že byly využity jako biologická zbraň. Je třeba zdůraznit, že existují také užitečné plísně, díky kterým můžeme využívat antibiotika, anebo si pochutnat na sýrech, jako jsou camembert či roquefort.

Čmeláčí reality show

Přímo do čmeláčího hnízda mohly děti nahlédnout v rámci stanoviště Čmeláčí reality show, které bylo schováno ve sklepních prostorách ústavu. Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o. v Troubsku má totiž unikátní laboratorní chov našeho původního čmeláka zemního. Pod značkou „Český čmelák“ si mohou zájemci pořídit tohoto čmeláka na zahradu, do sadu či do skleníku. A to že zájem je obrovský potvrdil i ředitel výzkumného ústavu RNDr. Jan Nedělník, který řekl, že ročně si pro čmeláky přijedou stovky chovatelů z celé České republiky. O životě čmeláka dětem poutavě vykládala Mgr. Alena Votavová, Ph.D., která má chov čmeláka v Troubsku na starosti. Vysvětlila například, jak je tento blanokřídlý společenský hmyz nenahraditelný, zejména ve skleníku, kde nelze využít včelu medonosnou. Takže mu vděčíme za čerstvá rajčata, okurky či papriky. Odvážní zájemci si mohly čmeláka dokonce pohladit.

Kouzla s dusíkem

Při mrazivé show se dětem doslova tajil dech, když Ing. Oldřich Trněný v laboratoři molekulární biologie a genetiky ukazoval pokusy s tekutým dusíkem, který dosahuje teploty –196 °C. Ve výzkumném ústavu jej využívají k uchování a homogenizaci vzorků rostlin. Studenti si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, co se po ponoření rostliny do lázně s dusíkem stane. Další kouzla dokázal dusík například s obyčejným nafukovacím balónkem, který měnil tvar.

Stanoviště „Stroj času anebo letem světem za rostlinkou i za zvířetem“ připomnělo významné historické okamžiky týkající se zemědělství. Pomocí informačních kartiček a jejich přiřazování k časovému údaji si návštěvníci mohli prověřit své vědomosti z historie, případně se i obohatit. Věděli jste, že první zmínky o řepce na našem území pocházejí již z 18. století? Kdy byla založena první zemědělská vysoká škola v Českých zemích? Tušíte, kdy proběhl první ročník známé výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích? Odpovědi na tyto a další otázky se návštěvníci dozvěděli na zmíněném stanovišti. Kdo byl nasycen informacemi, mohl potrénovat další smysly a hmatem či sluchem určit, jaká semínka se skrývají v očíslovaných sáčcích nebo malých zelených krabičkách.

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down