Společnost Corteva Agriscience se stala výhradním distributorem produktu pro fixaci dusíku od biotechnologické společnosti Symborg. Založen je na endofytické bakterii Methylobacterium symbioticum a prodávat se bude pod obchodními názvy BlueN nebo Utrisha N – optimalizátor účinnosti živin. Bakterie vstupuje do průduchy do listů, kde mění dusík na amonný iont, což vede ke stálému přísunu aminokyselin pro rostlinu, uvádí Corteva.
Dohoda mezi společnostmi zahrnuje výhradní distribuční práva společnosti Corteva v Turecku, Střední Americe a Jižní Americe a rozšiřuje výhradní distribuční práva o další specializované trhy ve Spojených státech, Kanadě, Brazílii a Argentině. Zahrnuje také exkluzivní opci pro společnost Corteva na přidání dalších zájmových zemí, včetně dalších zemí v Latinské Americe a Asii a Tichomoří, a to až do schválení regulačními orgány. Firmy to uvedly v tiskové zprávě.
Corteva uvádí, že technologie poskytuje udržitelný alternativní zdroj dusíku, který snižuje závislost na jeho příjmu z půdy a zajišťuje rostlinám přístup k dusíku po celou sezónu. Využít ji lze u široké škály plodin, včetně ovoce, zeleniny, ořechů, polních plodin, cukrové třtiny, trávníků, okrasných rostlin a pastvin. Z podkladů společnosti Corteva vyplývá, že například u kukuřice na zrno na průměrně úrodných plochách ošetření zvyšovalo výnos průměrně zhruba o 3 %. Na horších plochách byl nárůst ještě mírně vyšší, na lepších nižší. Porovnávala se aplikace produktu Utrisha N + optimální aplikace dusíku s variantou, kde byla jen optimální aplikace dusíku v polních pokusech v roce 2021. Corteva ale zároveň upozorňuje, že výkonnost produktu je proměnlivá a závisí na řadě faktorů, mimo jiné na povětrnostních podmínkách, půdních faktorech a způsobu aplikace. Individuální výsledky se proto mohou lišit. Společnost Corteva se dále zabývá vývojem biostimulátorů, biologických přípravků na ochranu rostlin a feromonových produktů s ověřenou a předvídatelnou účinností.
Corteva také uvedla, že v jihozápadní Francii otevřela nové Centrum pro aplikované technologie osiv.
Další podrobnosti připravujeme do týdeníku Zemědělec.*