12.01.2023 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukrovka vloni prospívala

Výměra cukrové řepy se na území České republiky v posledních letech pohybuje kolem šedesáti tisíc hektarů. Pěstitelům se nabízejí nové možnosti v oblasti technologií i směrů šlechtění odrůd.

 

Na půdě Zemědělské společnosti Sloveč, a. s., už řadu let zakládají pokusy pro Řepařský institut, spol. s r. o., se kterými se zemědělská veřejnost seznamuje na polním dnu každoročně pořádaném ve druhé polovině září.

Akce probíhá pod patronátem cukrovarů Tereos TTD, a. s. Kromě cukrovky na polích zemědělského podniku zakládají i pokusy s kukuřicí pod záštitou firmy VP Agro, spol. s r.o. V loňském roce se konal už 29. ročník polního dne.

V době konání polního dne 21. září začali v pokusech ve Slovči sklízet cukrovku pro raný termín sklizně. Kromě sklizně pokusů nebo nakládky cukrovky si příchozí mohli prohlédnout i vystavenou moderní zemědělskou techniku.

 

Šlechtění na vyšší odolnost

Nejen o pokusech s cukrovou řepou, ve kterých se také ověřují nové směry šlechtění nebo inovativní technologie podal informace Ing. Jaromír Chochola, CSc., z Řepařského institutu.

Velký problém při pěstování cukrové řepy představuje napadení rostlin houbovou chorobou cerkosporiozou. Při silném tlaku, jako tomu bylo předloni, podstatně klesají výnosy. V loňském roce proto v pokusech začali s ověřováním odrůd cukrovky šlechtěných na vyšší odolnost vůči této nebezpečné chorobě. V posledních dvou letech sice cerkosporioza na našich polích příliš neškodila, ale s tím nelze do budoucna počítat.

Šlechtitelé vyvinuli novou generaci odrůd cukrovky odolných vůči cerkosporioze vykazujících dobrou korelaci mezi výnosem a zdravotním stavem. U dřívějších odrůd při vyšší odolnosti klesl výnos.

 

Zdravější odrůdy cukrovky

Současné odrůdy označené CR+ mají nejen výborný zdravotní stav, zvýšenou odolnost proti cerkosporioze, ale také dosahují vysokých výnosů. To dokumentuje výsledek z roku 2021, kdy v pokusech na stanovišti Dobrá Voda poskytla odrůda Adelka KWS CR+ neuvěřitelných 156 t/ha v přepočtu na standardní šestnáctiprocentní cukernatost.

Ing. Chochola podotkl, že značným přínosem pěstování odrůd se zvýšenou tolerancí k cerkosporioze je omezení používání fungicidů. Obvykle postačuje jeden postřik za vegetace, jako tomu bylo v roce 2022. Otázka omezování chemické ochrany rostlin je v současnosti velmi aktuální.

Podstatný přínos CR+ odrůd představuje skutečnost, že prakticky ozdravují pole. Spory cerkosporiozy se šíří na rostliny přes půdu. Odtud se odrazem kapek deště dostávají na listy. Odolné odrůdy cukrovky vytvářejí zdravější porosty, což vede ke snížení množství inokula v půdě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down